Rekordową liczbę, bo 27 lektorów zgromadziło Narodowe Czytanie w gminie Kolno. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem, 3 września, przedstawiciele władz gminy Kolno, radni gminy Kolno, dyrektorzy i pracownicy jednostek, członkowie stowarzyszeń: „KaFCuki”, „Integracja”, OSP w Czerwonem, zespoły „Czerwieniacy” i „Zabielanki”, uczniowie i studenci, czytali fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W tym roku zaproszenie biblioteki do współorganizowania imprezy przyjęło Centrum Kultury Gminy Kolno. Spotkanie z Sienkiewiczem zainaugurował Józef Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno, czytając początek rozdziału pierwszego. W dalszej części rozdziałów I i II w role rozmówców wcieli się: Wiesława Wiśniewska, Alfred Samul, Marcin Sekściński i Marzena Szczech. Wątek romansowy powieści, dzieje miłości Winicjusza i Ligii, przedstawili w dialogach: Barbara Siwik, Kazimierz Koter, Grzegorz Okurowski, Tadeusz Połomski, Agata Połomska, Marzena Banach, Stanisława Chmielewska, Mateusz Konstanty, Barbara Jackiewicz, Magdalena Chylińska i Krystyna Narowska. Scenę „Rzym się pali” zaprezentowali w dialogu: Krystyna Kajko, Marek Góralczyk, Wojciech Zakrzewski, Grzegorz Okurowski i Adrianna Zielińska. Narrację o zakończeniu igrzysk i zwycięstwie chrześcijaństwa nad złem pogańskiego świata wygłosili: Henryk Duda, Janina Duda, Jadwiga Kołowajtys, Anna Góralczyk, Janina Góralczyk i Anna Przytuła.

Już  po raz czwarty gmina Kolno wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, odbywającej się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Józef Bogdan Wiśniewski kończąc Narodowe Czytanie w Czerwonem podziękował zarówno lektorom jak i słuchaczom za zaangażowanie w przebieg spotkania. Była to znakomita okazja , by na nowo odkryć artyzm słowa polskiego noblisty i wspólnie przeżyć przygody Sienkiewiczowskich bohaterów.

Barbara Sielawa

 

GALERIA ZDJĘĆ