Już po raz szósty Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku, pod honorowym patronatem pary prezydenckiej,  9 września, na placu przy Szkole Podstawowej w Zaskrodziu, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytali przedstawiciele władz gminy Kolno, radni i sołtysi gminy Kolno, dyrektorzy i pracownicy jednostek gminnych, dyrektor i nauczyciele SP w Zaskrodziu, członkowie KGW i OSP w Zaskrodziu. W tym roku zaproszenie do współorganizowania imprezy przyjęli: Szkoła Podstawowa, sołtys, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Zaskrodziu.

Spotkanie z Żeromskim zainaugurował Józef Bogdan Wiśniewski - wójt gminy Kolno. W dalszej części czytali: Teresa Andrzejewska, Henryk Hermanowski, Krystyna Kajko, Małgorzata Mielańczuk, Alicja Mrozik, Ryszard Orłowski i Stanisław Szymańczyk. Sielankowo - komiczne życie w Nawłoci w dialogach przedstawili: Barbara Długozima, Marek Góralczyk, Hanna Kłos, Katarzyna Kulągowska, Beata Mroczkowska, Piotr Paliwoda, Agnieszka Sadowska, Marek Stachelek i Anna Terepka.  W końcowej części wspólnej lektury "Przedwiośnia" wystąpili: Anna Fiertek, Justyna Sałek, Alfred Samul i Marcin Sekściński. Narrację końcową wygłosiła Bożena Wiśniewska.

Narodowe Czytanie w Zaskrodziu utrzymane było w stylu pikniku patriotycznego. Oprawą muzyczną spotkanie uświetnił zespół "Czerwieniacy". Uczestnicy imprezy byli zachwyceni gościnnością gospodarzy. Przy szkole, która na ten czas stała się dworem w Nawłoci, dyrektor i nauczyciele, sołtys,  panie z KGW i strażacy z OSP w Zaskrodziu przygotowali dla gości przepyszne, swojskie potrawy. Gospodarze zadbali również o wyjątkowy klimat spotkania. Dzięki nim, cała akcja utrzymana była w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Organizatorzy dziękują również Sylwestrowi Nicewiczowi za oprawę medialną spotkania. Wszystkim, którzy zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień, serdecznie dziękujemy.

 

Barbara Sielawa

GBP Czerwone

GALERIA ZDJĘĆ

zdjęcia autorstwa Sylwestra Nicewicza