Cenzura i jej strategiczna funkcja w czasach PRL-u była przedmiotem spotkania autorskiego z Błażejem Torańskim, dziennikarzem, publicystą, autorem książki "Knebel. Cenzura w PRL-u", które odbyło się 6 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem. W spotkaniu udział wzięli m.in. Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno oraz uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych w Czerwonem i Zaskrodziu.

          "Knebel. Cenzura w PRL-u" to zapis swoistej gry prowadzonej przez twórców  z cenzorami. Na spotkaniu w Czerwonem Torański przytaczał barwne przykłady potyczek artystów z cenzurą wskazując, że proces ograniczania wolności wypowiedzi był zbrodnią na polskiej kulturze. "Knebel. Cenzura w PRL-u" to zapis rozmów autora z ludźmi nauki i kultury, których dokonania musiały zyskać aprobatę Głównego Urzędu Kontroli Prasy Publikacji i Widowisk. Publikacja zawiera wywiady z dziennikarzami, reżyserami, kompozytorami, literatami, grafikami, ale też z księdzem i lekarzem. Odsłaniają oni kulisy swoich kontaktów z cenzurą, ujawniają mechanizmy zmuszające twórców do uległości, a nawet do współpracy. W książce autor przedstawia również rozmowy z byłymi cenzorami, dzięki czemu mamy pełen obraz ówczesnych realiów, a nie tylko jednostronną relację. Rozmówcy dzielą się swoimi doświadczeniami, przedstawiając tę epokę z różnej perspektywy.

           Okres PRL-u znamy głównie z lekcji historii czy rodzinnych opowieści dlatego warto sięgnąć po książkę Błażeja Torańskiego. "Knebel. Cenzura w PRL-u" to pozycja nie tylko dla miłośników historii, lektura ta,  jest przede wszystkim okazją do głębszej refleksji nad swobodą słowa i wolnością wypowiedzi.

Organizatorzy dziękują Sylwestrowi Nicewiczowi za dokumentację fotograficzną spotkania.