10 października 2018 r. w sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem odbyło się spotkanie autorskie. Gościem spotkania był dr Zenon Krajewski, który pod pseudonimem „Niwen” napisał dwa tomy powieści historycznej „Meandry losu”.Zenon Krajewski jest historykiem i pasjonatem historii Ziemi Łomżyńskiej, a jednym z celów jego publikacji jest promocja historii regionalnej.

Saga "Meandry losu" prezentuje ludzkie dramaty i uczucia związane z trudną polską historią hitlerowskiej i sowieckiej okupacji. Bohaterami są Polacy i Żydzi, którzy przeżywają swoje własne meandry losu. Akcja tomu pierwszego pt. „Pozbawieni Ojczyzny” urywa się w sierpniu 1940 roku. Tom drugi pt. „Pod sowieckim butem” kontynuuje akcję i doprowadza ją do 19 czerwca 1941 roku. Tom trzeci i czwarty poprowadzą czytelników przez kolejne lata.Autor sagi podczas wczorajszego spotkania ujawnił przybyłym słuchaczom, że cykl ma składać się przynajmniej z sześciu tomów. Ponadto mówił o motywach napisania powieści historycznej, zdradził jak przygotowywał się do pisania lektury osadzonej w trudnych realiach oraz wyjaśnił dlaczego ukrył się pod pseudonimem „Niwen”.

Z uwagi na fakt, że powieść stworzona przez Krajewskiego posiada niespotykane w tego typu twórczości walory edukacyjne o historii tego okresu, zachęcamy by po nią sięgnąć. Czytanie w tym przypadku nie będzie stratą czasu, lecz przyjemnością połączoną z pogłębianiem wiedzy o latach minionych tej części Polski.Oba tytuły cyklu dostępne są w bibliotece w Czerwonem.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem. Podziękowania kierujemy do Sylwestra Nicewicza za oprawę medialną wydarzenia.

GBP w Czerwonem

 

Zdjęcia: http://www.foto.nicewicz.pl/index.php/377-spotkanie-autorskie-z-zenonem-krajewskim