19 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem gościła Katarzynę Wasilkowską – autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej w Borkowie, Czerwonem i  Janowie.  Autorka opowiadała słuchaczom o swoim warsztacie pisarskim, o pomysłach skąd czerpie inspiracje do pisania książek. W nawiązaniu do powieści „Świat Mundka”, autorka zaprosiła młodzież do wspólnego przeczytania fragmentu książki, by później poruszyć temat trudnej relacji młodzieży z rodzicami. Podczas spotkania uczestnicy aktywnie włączyli się w rozmowę z autorką zadając pytania. Wielu chętnych zakupiło najnowsze książki pisarki i otrzymało dedykacje z autografem.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy GBP w Czerwonem i FB w Borkowie i sfinansowane przez Książnicę Podlaską w Białymstoku ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za co serdecznie dziękujemy.

GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

Dnia 22 marca 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem  członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką Idą Pierelotkin.

Podczas spotkania z czerwieńską młodzieżą autorka wprowadziła słuchaczy w krąg trudnego warsztatu pisarskiego. W swojej twórczości pisarka porusza problemy nastolatków, szczególnie te, które dotyczą miłości, relacji w szkole i z rodzicami. Opowieść o cieniach i blaskach życia pisarza, o życiu prywatnym i jego późniejszym wpływie na twórczość literacką bardzo nas zafascynowała. Dowiedzieliśmy się, że pisząc książki, pani Pierelotkin, bazuje na własnych doświadczeniach i wspomnieniach. Mimo młodego wieku, do tej pory naszemu gościowi udało się już napisać pięć książek, w tym dwie dla dzieci: "Ala Betka" i "Co ma piernik do wiatraka" oraz trzy dla młodzieży: "Pepa, nie świruj", "10 minut rowerem" i "Dwie połówki pomidora", której to przeczytanie pani Ida nam szczególnie polecała. Podczas spotkania usłyszeliśmy także krótkie streszczenie fabuły niektórych opowiadań, co zachęciło nas do sięgnięcia po te utwory. W dalszym toku rozmowy autorka pytała o nasze preferencje czytelnicze: co czytamy, czy czytamy z przymusu, czy polecamy jakieś książki naszym rówieśnikom. Wspólnie zastanawialiśmy się również, czy istnieje takie zjawisko, jak moda na określoną tematykę książek lub gatunek literatury.

Rozmowa z panią Idą Pierelotkin była bardzo interesująca, bo dała nam możliwość wyrażenia swoich opinii na temat roli i pozycji książki oraz literatury w naszym życiu. Spotkanie to sfinansowane zostało przez Książnicę Podlaską w Białymstoku dla DKK działającego w GBP w Czerwonem, za co serdecznie dziękujemy.

Karolina Olszak

Aleksnadra Piekarska

Joanna Piekarska

Sandra Kałudzińska