Dnia 22 marca 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem  członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką Idą Pierelotkin.

Podczas spotkania z czerwieńską młodzieżą autorka wprowadziła słuchaczy w krąg trudnego warsztatu pisarskiego. W swojej twórczości pisarka porusza problemy nastolatków, szczególnie te, które dotyczą miłości, relacji w szkole i z rodzicami. Opowieść o cieniach i blaskach życia pisarza, o życiu prywatnym i jego późniejszym wpływie na twórczość literacką bardzo nas zafascynowała. Dowiedzieliśmy się, że pisząc książki, pani Pierelotkin, bazuje na własnych doświadczeniach i wspomnieniach. Mimo młodego wieku, do tej pory naszemu gościowi udało się już napisać pięć książek, w tym dwie dla dzieci: "Ala Betka" i "Co ma piernik do wiatraka" oraz trzy dla młodzieży: "Pepa, nie świruj", "10 minut rowerem" i "Dwie połówki pomidora", której to przeczytanie pani Ida nam szczególnie polecała. Podczas spotkania usłyszeliśmy także krótkie streszczenie fabuły niektórych opowiadań, co zachęciło nas do sięgnięcia po te utwory. W dalszym toku rozmowy autorka pytała o nasze preferencje czytelnicze: co czytamy, czy czytamy z przymusu, czy polecamy jakieś książki naszym rówieśnikom. Wspólnie zastanawialiśmy się również, czy istnieje takie zjawisko, jak moda na określoną tematykę książek lub gatunek literatury.

Rozmowa z panią Idą Pierelotkin była bardzo interesująca, bo dała nam możliwość wyrażenia swoich opinii na temat roli i pozycji książki oraz literatury w naszym życiu. Spotkanie to sfinansowane zostało przez Książnicę Podlaską w Białymstoku dla DKK działającego w GBP w Czerwonem, za co serdecznie dziękujemy.

Karolina Olszak

Aleksnadra Piekarska

Joanna Piekarska

Sandra Kałudzińska