Już po raz ósmy Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku, pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, 6 września na placu przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Wykowie  „Balladynę” Juliusza Słowackiego czytali przedstawiciele władz gminy Kolno, sołtysi wsi Wykowo i Brzozowo, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wykowie, członkowie KGW i OSP w Wykowie. W tym roku zaproszenie do współorganizowania imprezy przyjęli: Szkoła Podstawowa i Koło Gospodyń Wiejskich w Wykowie.

Narodowe Czytanie w Wykowie  zainaugurował Józef  Bogdan Wiśniewski - wójt gminy Kolno, który wraz z Mariuszem Wesołowskim – dyrektorem Centrum Kultury Gminy Kolno lekturę „Balladyny” rozpoczęli od aktu I- sceny 1. Z bogatej problematyki utworu przedstawiliśmy tylko kilka wątków, w siedmiu zaadaptowanych przez nas scenach. Za sprawą naszych znamienitych lektorów przenieśliśmy się w świat prehistoryczny, w którym baśniowość mieszała się z rzeczywistością, do miejsc ważnych dla historii Polski, gdzie zrodziła się nasza państwowość, w okolice Gniezna i jeziora Gopło.  W rolę lektorów wcieli się: sołtysi gminy Kolno, nauczyciele i uczniowie SP w Wykowie oraz członkowie KGW, OSP w Wykowie.

Uczestnicy akcji czytelniczej byli zachwyceni gościnnością gospodarzy, którzy zadbali o wyjątkowy klimat spotkania. Dzięki nim, cała akcja utrzymana była w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Organizatorzy dziękują Sylwestrowi Nicewiczowi za oprawę medialną spotkania. Dziękujemy lektorom i słuchaczom za to, że zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień.

 

GBP Czerwone

Galeria zdjęć na naszym fb: GBPczerwone