Jubileuszowa X odsłona Narodowego Czytania odbyła się 5 września w Kumelsku. Tegoroczna edycja, wzorem lat ubiegłych, odbyła się pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.

Na początku pani dyrektor biblioteki GBP w Czerwonem Teresa Alina Skrodzka wraz z przewodniczącą Justyną Góralczyk - Koła Gospodyń Wiejskich „Kreatywne babeczki” w Kumelsku  powitały wszystkich przybyłych gości.

Następnie w kilku zdaniach opowiedziała o ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania i tegorocznej lekturze. W tym roku zaproszenie do współorganizowania imprezy przyjęli: KGW „Kreatywne babeczki” w Kumelsku, sołtys z miejscowości Kumelsk i radny gminy Kolno.

W Remizie OSP w Kumelsku, która  tego dnia zamieniła się w salon państwa Dulskich, czytali członkinie KGW w Kumelsku, Leszek Góralczyk - sołtys miejscowości Kumelsk i Krystian Borawski - radny gminy Kolno. Fragmenty utworu czytane były z podziałem na role przez: Dulska – Beata Włodkowska, Dorota Żebrowska i Justyna Góralczyk, zaś Hanka - Joanna Salachowska. Jako Hesia wystąpiła Katarzyna Kotowska, a Melą były Ewa Staniszewska i Emilia Zduńczyk. Zbyszka przedstawili Krystian Borawski i Leszek Góralczyk,  Lokatorką była Ewa Staniszewska , zaś jako Juliasiewiczowa wystąpiły Renata Domańska i Klaudia Włodkowska. W rolę Dulskiego wcielił się Leszek Góralczyk. Warto było przyjść i posłuchać – lektorzy wykazali się bowiem niebywałym kunsztem aktorskim.

Uczestnicy akcji czytelniczej byli zachwyceni gościnnością gospodarzy, którzy zadbali o wyjątkowy klimat spotkania. Dzięki nim, cała akcja utrzymana była w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Organizatorzy dziękują lektorom i słuchaczom za to, że zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień.

GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na FB biblioteki:

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.4230036340425086/4230033987091988/