Już po raz jedenasty Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku zaproszenie do współorganizowania imprezy przyjęło Koło Gospodyń Wiejskich w Niksowiźnie. Pod honorowym patronatem pary prezydenckiej,  8 września, na placu przy Domu Kultury w Niksowiźnie, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytali przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, świata edukacji i kultury, mieszkańcy Niksowizny, którzy przebrali się na tę okoliczność w piękne stroje z epoki.             

Dzięki wspaniałym lektorom i aktorom przenieśliśmy się tego dnia na Grodzieńszczyznę,  nad Niemen, w miejsca, które Eliza Orzeszkowa opisała w swojej powieści. Spotkanie z rodzinami Korczyńskich i Bohatyrowiczów zainaugurowali: Józef Bogdan Wiśniewski - Wójt Gminy Kolno, Tadeusz Klama - Starosta Kolneński, Adam Wojciech Sekściński - Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, ks. Gabriel Jastrzębski - proboszcz Parafii pw. NSJ w Łosewie. W dalszej części z podziałem na role czytali mieszkańcy Niksowizny: Anastazja Bralewska, Monika Bralewska, Dominika Matuszczak, Justyna Matuszczak, Marcin Matuszczak, Agnieszka Samul, Alfred Samul, Bogusław Samul, Joanna Socik oraz dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie: Bożena Duda, Justyna Karwowska, Aneta Roman, Barbara Wądołowska i Łukasz Sadowski.          Tegoroczna edycja Narodowego Czytania znacznie odbiegała od poprzednich. Do przeczytania jednego z rozdziałów organizatorzy zaprosili osoby chętne z publiczności, na które później czekała miła niespodzianka. Lektorzy ci zostali w drodze losowania obdarowani prezentami. Jerzy Duda otrzymał piękny książkowy album ufundowany przez Józefa Bogdana Wiśniewskiego - Wójta Gminy Kolno. Jolanta Giedrojć otrzymała koc, zaś Barbara Jackiewicz opiekacz - obie nagrody ufundowane przez KGW w Czerwonem. Agnieszka Niedziołka wylosowała dwa bilety do Opery Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na spektakl "Brodway Dance Club". Fundatorem tej nagrody był Adam Wojciech Sekściński - Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego. Andrzej Śliwka wylosował weekendowy pobyt dla dwóch osób w pensjonacie "Noclegi w Dolinie Pisy" ufundowany przez Danutę i Sylwestra Nicewiczów. Niewątpliwą atrakcją była inscenizacja żniw i młócenia cepami w wykonaniu KGW w Niksowiźnie. W zjawiskowej inscenizacji udział wzięli: Marzena Banach, Jan Bugnacki, Anna Pupecka i Tadeusz Socik, zaś przepiękne wianki wyplatały w trakcie trwania całej imprezy Teresa Bugnacka i Wanda Alina Dymek.

Narodowe Czytanie w Niksowiźnie utrzymane było w stylu pikniku wiejsko - dworskiego, który pięknymi pieśniami uświetnił zespół "Czerwieniacy". Uczestnicy imprezy byli zachwyceni gościnnością gospodarzy. Przy Domu Kultury, który na ten czas stał się zarówno dworem w Korczynie,  jak zagrodą i polami Bohatyrowiczów, KGW w Niksowiźnie przygotowało dla gości przepyszne, swojskie i regionalne potrawy. Gospodarze zadbali również o wyjątkowy klimat spotkania. A wszystko to uświetnił na pięknych fotografiach Sylwester Nicewicz, za co mu dziękujemy.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy tak aktywnie zaangażowali się w tegoroczną akcję Narodowego Czytania. Dziękujemy lektorom i aktorom, zespołowi "Czerwieniacy", naszym partnerom, sponsorom i przybyłym gościom. Dobrze, że jesteście. Dzięki Wam możemy robić wyjątkowe rzeczy.

 

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=706021698237618&set=pcb.706024728237315