Marszem weselnym i staropolskim powitaniem chlebem i solą rozpoczęło się 2 września w Borkowie Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. „Młodą parę” i przybyłych na to niecodzienne wydarzenie gości powitali Anna Cudnik – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Borkowie i Sławomir Cudnik – sołtys Borkowa.

W Remizie OSP w Borkowie, która na ten wyjątkowy wieczór stała się bronowicką chatą z 1900 r., czytali przedstawiciele władz gminy Kolno, radni  i sołtysi gminy Kolno, ksiądz proboszcz, dyrektorzy i pracownicy jednostek gminnych, nauczyciele, studenci, uczniowie szkół średnich, członkowie OSP w Borkowie i Czerwonem, Koła Gospodyń Wiejskich  w Borkowie i zespołu „Czerwieniacy”.

Narodowe Czytanie „Wesela” zainaugurował Józef Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno. Podczas spektaklu Panną Młodą była Katarzyna Dąbkowska, zaś jako Pan Młody wystąpił Łukasz Cudnik . Jako druhna wystąpiła Milena Kordal zaś w rolę drużby wcielił się Szymon Kordal. Rolę księdza zagrał ks. Krzysztof Wróblewski, a Gospodarzy Anna i Sławomir Cudnik. Czepca przedstawili Grzegorz Okurowski i Janusz Wielbut zaś Czepcową była Małgorzata Wielbut. Jako dziennikarze wystąpili Dariusz Wojciech Przestrzelski i Marcin Sekściński. Muzykantem był Krzysztof  Kajko, Nosem  Kazimierz Koter, Kasprem Marek Góralczyk. Jako poeci wystąpili: Teresa Skrodzka, Marek Baczewski, Alfred Samul i Stanisław Szymańczyk. W rolę ojca wcielił się Tadeusz Połomski. Radczyniami były: Krystyna Kajko, Jolanta Kordal, Barbara Patalan, Janina Rybka i Wiesława Wiśniewska. Jako Klimina wystąpiły Danuta Bajno i Iwona Gołaś. W rolę Zosi wcieliły się Bożena Wieczorek i Barbara Zegarowicz. Jako Haneczka wystąpiła Małgorzata Skrodzka zaś Kasię zagrała Agnieszka Olszewska.

Narodowe Czytanie w Borkowie utrzymane było w stylu biesiady weselnej. Oprawą muzyczną spektakl uświetnił niezastąpiony zespół „Czerwieniacy”. Jak „Wesele” to wesele – bogaty stół, weselne pieśni no i prezenty. Stwierdzając, że na wesele nie przychodzi się z pustą ręką, Józef  Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno  i Stanisław Szymańczyk – dyrektor ZOPO obdarowali „młodą parę” prezentami – każde z nich dostało – poradnik małżeński.

Już po raz piąty Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku w organizację imprezy włączyli się: Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Borkowie, sołtys Borkowa – Sławomir Cudnik, radny gminy Kolno – Marek Baczewski, ks. Krzysztof Wróblewski, Centrum Kultury Gminy Kolno oraz zespół „Czerwieniacy”.

Kto nie był z nami w Borkowie, niech żałuje. Wartkie dialogi i wzniosłe monologi prezentowane przez znakomicie przygotowanych lektorów oraz pieśni weselne śpiewane przez „Czerwieniaków” były prawdziwą ucztą dla ucha. Organizatorzy dziękują Sylwestrowi Niecewiczowi za oprawę medialną Narodowego Czytania. Wszystkim, którzy zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy wieczór serdecznie dziękujemy.

 

Obszerna relacja fotograficzna i film z wydarzenia autorstwa Pana Sylwestra Nicewicza znajduje się na stronie internetowej http://www.foto.nicewicz.pl/

 GBP w Czerwonem

 

GALERIA ZDJĘĆ