Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem otrzymała wyróżnienie  w wojewódzkim  konkursie „Biblioteka w edukacji – edukacja w bibliotece” zorganizowanym przez Książnicę Podlaską w Białymstoku. Zgodnie z regulaminem  konkursowym należało opisać wybrane przedsięwzięcia  skierowane do dzieci i młodzieży  oraz osób dorosłych zrealizowane  przez bibliotekę  w okresie od 2015 r do 31 sierpnia 2016 r.   Celem  konkursu było m.in. zachęcanie bibliotek do podejmowania działań związanych z rozbudzaniem, uzupełnianiem i zaspokajaniem potrzeb edukacyjnych, poznawczych, informacyjnych społeczeństwa lokalnego oraz zainspirowanie bibliotek do współpracy z i innymi  organizacjami instytucjami edukacyjnymi.

Biblioteka zgłosiła dwa projekty, które  spełniają kryteria zawarte w regulaminie. Pierwszy - pod tytułem: „Pola tętniące życiem- kampania edukacyjna na rzecz ochrony  różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym”- zrealizowany został dzięki współpracy  biblioteki z Towarzystwem Przyrodniczym „Bocian”. W bibliotece odbył się cykl działań edukacyjnych  adresowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z gminy Kolno przeprowadzonych przez koordynatora p. Renatę Popielarz. W ramach tego projektu zorganizowana została akcja „Herbarium”- warsztaty edukacyjne zakończone wspólnym założeniem ogródka ziołowego. W czerwcu miała miejsce projekcja  filmu dotyczącego różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym. W okresie wakacyjnym  dzieci z grupy półkolonijnej uczestniczyły w plenerowych  warsztatach ornitologicznych w Harcówce w Koźle. Powyższy projekt został dofinasowany przez  Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię  w ramach funduszy EOG.

Drugie działanie edukacyjne  skierowane  było do osób dorosłych. Spotkanie miało formę wykładu, pn. „Początki chrześcijaństwa i państwowości polskiej na terenach Wysoczyzny Kolneńskiej. Misja  chrystianizacji św. Brunona z Kewrfurtu.”  Autorem wykładu był  prof. Grzegorz  Białuński zawodowo związany  z Uniwersytetem Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie. Działanie to  było elementem projektu,  „ 1050 rocznica  Chrztu Polski w legendach i podaniach”, zrealizowanego przez bibliotekę w ramach dotacji otrzymanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Programu Promocja Literatury i Czytelnictwa.

Wyróżnione biblioteki otrzymały nagrody i dyplomy na Konferencji Bibliotek Publicznych województwa podlaskiego, która odbyła się 16 listopada 2016 r w Białymstoku. Na spotkaniu przedstawiciele nagrodzonych bibliotek przedstawili swoje działania w formie prezentacji multimedialnych.

Teresa Alina Skrodzka –  dyrektor GBP w Czerwonem