50 osobowa grupa składająca się z laureatów konkursów plastycznych ”Eko – robot z surowców wtórnych”, „Kolaż postaci z twórczości Stanisława Lema” i „Cosplay wybranej postaci wykreowanej przez Stanisława Lema” oraz inni uczestnicy projektu „Literacki szlak Stanisława Lema w 100 – lecie urodzin pisarza” w dniach 11-13 lipca uczestniczyli w wycieczce do Trojanowa, Krakowa, Zakopanego i Ojcowa zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem.

 Pierwszego dnia wycieczki byliśmy w Farmie Iluzji w Trojanowie. Jest to wyjątkowy park łączący w jednym miejscu trzy światy: iluzji, nauki i zabawy. Na urokliwym leśnym terenie znajduje się ponad 60 zadziwiających atrakcji, a każda z nich oznacza przygodę, zagadkę lub zadanie do wykonania, czyli najlepszą formę edukacji – poprzez zabawę. Po krótkim pobycie w Trojanowie udaliśmy się do Krakowa, gdzie  spacerowaliśmy śladami Stanisława Lema. Na nocleg udaliśmy się do Domu Wypoczynkowego Grzybek pod Zakopanem.  

Drugiego dnia rano wyruszyliśmy do Kuźnic, gdzie znajduje się stacja kolejki linowej, którą wjechaliśmy na Kasprowy Wierch. Jest to jeden  z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów o wysokości 1987 m n.p.m. Znajduje się  tam Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne  - najwyżej położony budynek w Polsce. Pani przewodnik  sprowadziła nas żółtym szlakiem przez Halę Gąsienicową do Kuźnic.  Trasa wiodła  przez skaliste górskie zbocza pokryte kamieniami i żwirem, które przechodziły w  połacie kosodrzewiny, a następnie w teren zalesiony z potokami i łąki. Na krótki odpoczynek zatrzymaliśmy się w Schronisku Górskim „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej. Wędrowaliśmy w deszczu, ale piękne widoki zrekompensowały nasz wysiłek. Po południu udaliśmy się na spacer po Krupówkach. Krupówki to najsłynniejszy deptak w Polsce i reprezentacyjna ulica w Zakopanem. Można tam przejechać się dorożką, zrobić  zdjęcie z misiem czy Janosikiem, posmakować kuchni regionalnej lub zakupić pamiątki.

29 czerwca, blisko 50-osobowa grupa uczestników zadania „Literacki szlak Stanisława Lema w 100 – lecie urodzin pisarza” wyjechała na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu, było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Jest to prawdziwy raj dla dużych i małych miłośników nauki.

Na parterze mogliśmy obejrzeć wystawę rowerów, tych dawnych i bardziej nowoczesnych. W patio, na zewnątrz niektórzy śmiałkowie z naszej wycieczki pojeździli na dziwnie skonstruowanych pojazdach rowerowych. Pierwsze piętro budynku, wyposażone w całą masę przeróżnych eksponatów, umożliwiło zwiedzającym zrozumieć zjawiska związane z falami czy prądem. Strefa eksperymentowania zachęciła do samodzielnego wykonania ciekawych doświadczeń, dzięki którym uczestnicy poczuli się jak badacze i odkrywcy. W Planetarium Niebo Kopernika będącym częścią CNK obejrzeliśmy film „Jesteśmy kosmitami”. Podsumowaniem wycieczki był spacer po Warszawskiej Starówce. W drodze powrotnej, by wzmocnić swoje siły  zajechaliśmy do  restauracji  McDonald. To był udany, pełen wrażeń wyjazd, szczególnie dla tych, którzy byli tu pierwszy raz!

Wyjazd „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na fb biblioteki:  tutaj

2 czerwca 2021 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem odbył się finał konkursu „Poezja Brzechwy i Tuwima”. Konkurs w tym roku przebiegał nietypowo, gdyż wcześniej zostały ocenione nadesłane w formie online prezentacje uczniów. Komisja w składzie: Ewa Bączek  – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Turośl, Danuta Kamińska – emerytowany bibliotekarz, Bożena Kowalewska  – dyrektor Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Kolnie, Aleksandra Szyc – redaktor naczelna Gazety Gminnej, pracownik Urzędu Gminy Kolno  najwyżej oceniła recytację następujących osób:

Pięciolatki

  1. Filip Dębkowski – SP Janowo
  2. Aleksandra Poświata – SP Borkowo
  3. Zuzanna Filipkowska – SP Lachowo
  4. Aleksandra Krom - SP Lachowo

Sześciolatki

  1. Karolina Wykowska - SP Wykowo
  2. Dominika Boć - SP Borkowo
  3. Nicola Kobeszko - SP Janowo

Klasa I

  1. Maja Pietruszka - SP Zabiele
  2. Stanisław Chludziński - SP Janowo
  3. Dominika Wysocka – SP Lachowo

Józef Bogdan Wiśniewski – Wójt Gminy Kolno laureatom konkursu  wręczył nagrody rzeczowe i dyplomy. Pozostałym recytatorom zostały wręczone dyplomy podziękowania.

Nagrody zostały zakupione z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok. Organizatorzy dziękują nauczycielom i rodzicom za przygotowanie przedszkolaków i uczniów do konkursu.

 

GBP w Czerwonem

 

Galeria zdjęć

19 i 20 maja 2021 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem w ramach realizowanego projektu  „Literacki szlak Stanisława Lema w 100 – lecie urodzin pisarza” dofinansowanego ze środków MKDNiS z programu Partnerstwo dla książki odbyły się warsztaty plastyczne i spotkanie online z Jarosławem Górskim. Uczestnikami spotkań byli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie.

Wykład polonisty, pisarza, znawcy literatury Jarosława Górskiego przybliżył sylwetkę znanego pisarza Stanisława Lema i ugruntował wiedzę  uczniów klas II i III o nim. Spotkanie online było doskonałym wprowadzeniem do warsztatów techniką Mixed media przygotowujących chętnych do udziału w konkursach plastycznych. Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykazując swoją kreatywność wykonały   eko- robota z surowców wtórnych. Młodsza grupa 5 – 7 latków  w ramach warsztatów w formie kolażu wykonała robota.

Wszystkim uczestnikom spotkań dziękujemy i zapraszamy do udziału w następnych działaniach projektowych.                                                               

GBP w Czerwonem

Film:

https://www.youtube.com/watch?v=B9zTj9hZ_Ns

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.3918468564915200/3918462414915815

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.3918498831578840/3918497468245643/

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.3921023911326332/3921022361326487/

 

W związku z uczestnictwem w projekcie „Cyfrowe GOKI w podregionie łomżyńskim Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem  ”  otrzymała dziś nieodpłatnie sprzęt komputerowy – laptopy o łącznej wartości 22 424,22 zł. Sprzęt będzie służył pracownikom i użytkownikom biblioteki.

 

 

 

Teresa Alina Skrodzka

Dyrektor GBP  w Czerwonem