Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem w porozumieniu z Krajową Radą Izb Rolniczych zorganizowała w dniach 17-27 lipca półkolonie letnie dla 38 dzieci z Czerwonego, Janowa i Wykowa. Wykonanie zadania było możliwe dzięki dofinasowaniu z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Zarówno każdy uczestnik, jak i opiekunowie poszczególnych grup byli ubezpieczeni i mieli zapewnione dwa posiłki dziennie.

Zajęcia półkolonijne rozpoczęły się od zapoznania z regulaminem półkolonii i harmonogramem spotkań. Po czym dzieci zrzeszone w swoich grupach stworzyły własny regulamin obowiązujący na półkoloniach, a następnie nadali nazwę swojej grupie, i tak w Czerwonem gromadziły się „Flamingi”, w Wykowie „Słodziaki” a w Janowie spotykali się „Zwariowane Gwiazdki”.

W ramach spotkań półkolonijnych dzieci uczestniczyły, m.in. w zajęciach edukacyjnych, plastycznych, czytelniczych, profilaktycznych, rekreacyjno-sportowych, zawodach sprawnościowych, zajęciach muzycznych, tanecznych, karaoke, zajęciach kulinarnych, których efektem był wypiek gofrów, babeczek, pizzy. Wywołujące mnóstwo wrażeń, a także dostarczające nowych informacji okazały się spotkania z fotografem i pracownikami wielu instytucji, stowarzyszeń. Wśród zaproszonych gości była Justyna Kajko – fotograf oraz przedstawiciele: Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolnie, Powiatowej Komendy Policji w Kolnie, Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku, Nadleśnictwa Nowogród oraz Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy. W trakcie zorganizowanego wypoczynku letniego odbyła się jednodniowa wycieczka na Mazury, którą rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po jeziorach mazurskich, następnie byliśmy w Parku Wodnym "Tropikana" w Mikołajkach, a na zakończenie zwiedziliśmy Gród Galindów – krainę historycznego plemienia położonego u ujścia Krutyni.

Zorganizowany wypoczynek upłynął bardzo szybko i wesoło, dostarczając półkolonistom niezapomnianych wrażeń i doznań.Ostatniego dnia wszyscy uczestnicy zgromadzili się w sali konferencyjnej GBP w Czerwonem, na uroczyste podsumowanie półkolonii i pożegnanie. Była prezentacja multimedialna z przebiegu półkolonii, a także występy taneczne i teatralne poszczególnych grup. Każdy uczestnik z rąk swojego wychowawcy otrzymał Dyplom Wzorowego Półkolonisty, co wywołało radość oraz satysfakcję u dzieci.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim osobom, za zaangażowanie w organizację półkolonii, w sposób szczególny dziękujemy Bożenie Dudzie – dyrektor SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie, Jackowi Bagińskiemu – dyrektorowi SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, Grzegorzowi Jakubowskiemu – dyrektorowi SP im. Orła Białego w Wykowie oraz Stanisławowi Szymańczykowi za umożliwienie dojazdu dzieci ze SP w Janowie na zajęcia.