Powszechnym stało się twierdzenie, że dzieci i młodzież nie czytają książek. Postanowiłyśmy sprawdzić to. 29 września w Dniu Głośnego Czytania uczniowie Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie na podstawie czytanych fragmentów odgadywali tytuły książek.

Najpierw tytuły baśni Hansa Christiana Andersena i wierszy dla dzieci bezbłędnie odgadywała grupa najmłodszych uczniów szkoły. W starszych klasach czytano mniej lub bardziej znane lektury szkolne. Na podstawie krótkich, często zupełnie wyrwanych z kontekstu fragmentów utworów, młodzież rewelacyjnie odgadywała tytuły książek. Powiem krótko. Nie czytałyśmy zbyt długo, bo uczniowie okazali się nie do pokonania grupą.

Już po raz kolejny biblioteka publiczna i biblioteka szkolna włączyły się w ogólnopolską akcję Dnia Głośnego Czytania. W roli lektorów w tym roku wystąpiły panie z KGW w Borkowie: Anna Cudnik i Małgorzata Skrodzka oraz nauczyciele z SP w Borkowie: Wiesława Bazydło, Bożena Fabiszewska, Teresa Murawska i Beata Szewczyk.

Było literacko i bardzo gościnnie. Wprawdzie obdarowałyśmy wszystkich cukierkami, ale ku naszemu zaskoczeniu uczniowie poczęstowali nas zestawem przygotowanych przez siebie sałatek. Dziękujemy!

Barbara Sielawa