W sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem 20 czerwca odbyło się świętowanie zakończenia projektu „Kadry z przeszłości. Na szlaku krzyżackich i biskupich zamków” realizowanego przez bibliotekę w partnerstwie ze stowarzyszeniami: Stowarzyszeniem KaFCuki i Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno „Integracja”. „Kadry z przeszłości. Na szlaku krzyżackich i biskupich zamków” to projekt promujący bibliotekę i czytelnictwo, dofinasowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Partnerstwo dla Książki.

Podsumowanie projektu to doskonała okazja by jeszcze raz wspomnieć o  przeprowadzonych działaniach w ramach projektu i wręczyć dyplomy oraz podziękowania najbardziej aktywnym uczestnikom. Otóż w ramach projektu zorganizowano głośne czytanie literatury patriotycznej w szkołach podstawowych w Wykowie, Zabielu i Zaskrodziu. W akcji czytelniczej uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice z tychże szkół oraz samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji i członkowie partnerskich stowarzyszeń. Odbyło się także spotkanie autorskie w SP w Lachowie ze znanym pisarzem i kulturoznawcą, Jarosławem Górskim. Spotkanie adresowane było do uczniów klas IV-VII, którzy dowiedzieli się jak żyli, co lubili, w co się bawili, co czytali, czego się uczyli nasi przodkowie. Kolejnym działaniem było przeprowadzenie gry terenowej „Kadry z przeszłości i teraźniejszości”. Po raz pierwszy gra odbyła się podczas „Nocy bibliotek” i po raz drugi w trakcie podsumowania projektu, która była skierowana do laureatów konkursu plastycznego oraz uczniów ze szkół podstawowych w Czerwonem i Janowie.

W trakcie świętowania zakończenia projektu podsumowano Konkurs Plastyczny „Makieta zamku”, który został ogłoszony w ramach projektu ministerialnego. Na konkurs wpłynęło 17 prac plastycznych ze szkół podstawowych w Czerwonem, Lachowie i Zaskrodziu oraz z Gimnazjum w Lachowie. Decyzją komisji w składzie: Marek Góralczyk – Instruktor Centrum Kultury Gminy Kolno, Barbara Sielawa – starszy kustosz Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem, Aleksandra Szyc – Redaktor Naczelna Gazety Gminnej nagrodzeni zostali:

I miejsce – Klaudia Włodkowska – SP w Lachowie, kl. V – Zamek w Tykocinie, nauczyciel przygotowujący: Bogumiła Mikucka

I miejsce – Kamil Mieczkowski – Gimnazjum w Lachowie, kl. II a – Zamek w Chambord, nauczyciel przygotowujący: Małgorzata Zduńczyk

II miejsce – Wiktoria Natalia Kałęka – Gimnazjum w Lachowie, kl. II b – Zamek Będziński, nauczyciel przygotowujący: Małgorzata Zduńczyk

II miejsce – Adam Skrodzki, Bartosz Włodkowski – SP w Zaskrodziu, kl. V – Zamek w Będzinie, nauczyciel przygotowujący: Beata Mroczkowska

III miejsce – Zuzanna Rydelek, Weronika Milewska, Klaudia Weronika Fiertek –SP w Czerwonem, kl. V – Ruiny Zamku w Ogrodzieńcu, nauczyciel przygotowujący: Jacek Bagiński

III miejsce – Bartosz Góralczyk – SP w Lachowie, kl. VI – Zamek w Olsztynie, nauczyciel przygotowujący: Bogumiła Mikucka

Wyróżnienie:

- Aleksandra Popielarz, Weronika Nerko, Veronica Piwowarska – SP  w Cerwonem, kl. VI – Zamek w Bytowie, nauczyciel przygotowujący: Jacek Bagiński

Wyróżnienie:

- Kamila Wyka, Julia Sitnikow, Karolina Wilczewska – Gimnazjum w Lachowie, kl. II a – Zamek Krzyżacki w Malborku, nauczyciel przygotowujący: Małgorzata Zduńczyk

Laureaci konkursu zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Nie zabrakło podziękowań dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu, które wręczył dyrektor ZOPO w Kolnie – Stanisław Szymańczyk. Dodatkową nagrodą dla najbardziej aktywnych uczestników projektu, jak i zwycięzców konkursu plastycznego będzie dwudniowa wycieczka szlakiem krzyżackich zamków. Odwiedzimy Reszel, Sopot, Gdańsk i Malbork.

Wszystkim którzy wzięli udział w działaniach projektowych oraz okazali nam pomoc i życzliwość podczas realizacji projektu, serdecznie dziękujemy.