Na wyjątkowe wydarzenie literackie zaprosiła 17 maja 2024 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem. Podczas spotkania licznie przybyli goście mogli pogłębić swoją wiedzę na temat życia i twórczości Czesława Miłosza - patrona 2024 r.

Czesław Miłosz kojarzy się przede wszystkim z Literacką Nagrodą Nobla, którą otrzymał w 1980 roku. Wykład dra Kamila Pilichiewicza – pracownika naukowego Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, dał możność poznać Miłosza nie tylko jako znakomitego poetę, eseistę, ale przede wszystkim jako człowieka borykającego się z problemami życia codziennego, uwikłanego w skomplikowaną sytuację polityczną ówczesnej Polski i Europy.

Prawdziwą ucztą dla ucha była możliwość wysłuchania jego poezji. Do wspólnej lektury zaprosiliśmy przedstawicieli samorządu gminnego oraz przedstawicieli społeczności lokalnej. Wśród osób czytających znaleźli się m.in.: Józef Bogdan Wiśniewski - wójt gminy Kolno, Grzegorz Okurowski - radny gminy Kolno, Dariusz Wojciech Przestrzelski – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie, młodzież z Dyskusyjnych Klubów Książki działających przy bibliotekach w Czerwonem i Borkowie:  Amelia Rydzewska - DKK w Czerwonem, Julia Lutrzykowska – DKK w Borkowie, przedstawiciele szkół, Artur Jackowski – Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, Zuzanna Cempa – Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie, przedstawicielki Klubu Seniora w Czerwonem: Stanisława Chmielewska, Zofia Konstanty, Barbara Piwowarska, Krystyna Piwowarska, Anna Prusinowska, przedstawicielki KGW w Czerwonem – Barbara Jackiewicz i Barbara Siwik.

Wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie i przybyłym gościom serdecznie dziękujemy.

Galeria zdjęć na fb GBP w Czerwonem