29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, święto to ma w naszym kraju 20-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.

Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

By uczcić ten wyjątkowy dzień do biblioteki zaprosiliśmy uczniów z klas I-III wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie oraz dwie grupy przedszkolne i uczniów I klasy ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem. Przybyli  do biblioteki goście, Grzegorz Okurowski - radny gminny, sołtys i strażak OSP w Czerwonem, Ewa Wyrwas - mama przedszkolaków uczęszczających do SP w Czerwonem, Amelia Niedbała – przedstawiciel samorządu uczniowskiego w SP  w Czerwonem oraz pracownicy biblioteki przeczytali bajkę „Dobre rady na odpady”- Bogusia Janiszewskiego. Celem opowiadania jest promowanie idei zero waste poprzez przedstawienie prostych sposobów, które pozwolą wywierać realny wpływ na ilość marnowanej w domu żywności. W trakcie czytania dzieci ochoczo odpowiadały na zadawane pytania dotyczące tekstu. Następnie podzielone na grupy wykonały prace plastyczne a ich zadaniem było narysowanie i pokolorowanie ulubionych owoców i warzyw, z których można zrobić zdrowego szejka. Uczniowie z SP w Janowie zwiedziły bibliotekę i nowoczesny  wóz strażacki należący do OSP w Czerwonem.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wizyty małych czytelników w naszej bibliotece.

Zdjęcia na fb biblioteki: