51 osobowa grupa składająca się z laureatów konkursu plastycznego „Maria Konopnicka poetka naszej wyobraźni”  i konkursu recytatorskiego „Poezja Marii Konopnickiej” oraz inni uczestnicy projektu „Literacka  podróż z Marią Konopnicką w 180. rocznice urodzin pisarki” w dniach 17-19 czerwca uczestniczyła w wycieczce do Żarnowca, Bronowa, Kazimierza Dolnego, Lublina i w Bieszczady zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem.

       Wycieczka była okazją do poszerzenia  wiedzy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej, gdyż zwiedziliśmy  Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu i Bronowie. Muzeum  w Żarnowcu na Podkarpaciu to muzeum biograficzne poświęcone pisarce. Na muzeum składają się: zabytkowy dworek z XVIII wieku, park o powierzchni ponad 3 hektarów i lamus (dawny spichlerz), gdzie znajduje się wystawa literacka. Stanowią one dar narodowy, przekazany Marii Konopnickiej w 1903 z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Muzeum w Bronowie  to dworek , w którym pisarka zamieszkała po ślubie  z Jarosławem Konopnickim.  Ekspozycja podzielona jest na dwie izby muzealne: Izba Pamięci M. Konopnickiej i Izba Zbiorów Oświatowych oraz sala wystaw czasowych.

      Jadąc do Bronowa nie mogliśmy pominąć Lublina. Spacer po Lublinie rozpoczęliśmy od Zamku Lubelskiego. Na Starym Rynku zachwyciły nas przepiękne kamienice, na fasadach których znajdują się portrety, popiersia osób związanych z miastem oraz unikalne zdobienia budynków. Będąc w Żarnowcu, nieopodal Bieszczad skusiło nas by „zajrzeć” w te urokliwe góry. Pierwszym punktem wędrówki po Bieszczadach były zapory na Jeziorze Myczkowskim  i Solińskim, znajdujące się w Górach  Sanocko – Turczańskich, nazywanych bramą Bieszczad. Wielką Obwodnicą Bieszczadzką wyruszyliśmy w trasę, przy której znajdują się punkty, gdzie można wędrować szlakami turystycznymi i ścieżkami przyrodniczymi oraz zdobyć szczyty. My zdobyliśmy szczyt  Połoniny Caryńskiej. Kolejnym punktem naszej wędrówki była Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku.  To wyjątkowa grekokatolicka świątynia, która znalazła się na liście zabytków UNESCO. Kościół jest drewnianą świątynią typu bojkowskiego, jaka do dziś przetrwała na terenie Bieszczad i jedną z 4 na terenie Podkarpacia. Podróżując szlakiem mogliśmy zobaczyć fantastyczną formację skalną Kamień Leski, wielki pomnik przyrody nieożywionej. O Kamieniu Leskim wielokrotnie wspominało się w literaturze. Piękno tego miejsca zainspirowało Aleksandra Fredrę do napisania wiersza, który nosi tytuł „Kamień nad Liskiem”. Na terenie Nadleśnictwa Stuposiany zobaczyliśmy żubry bieszczackie, żyjące w zagrodzie  hodowlanej, z której po pewnym czasie są wypuszczany na wolność. Wracając do domu wstąpiliśmy jeszcze na chwilkę do urokliwego Kazimierza Dolnego.

        Wycieczka do Żarnowca, Bronowa, Kazimierza Dolnego i w Bieszczady, to ostatni element składowy zadania „Literacka podróż z Marią Konopnicką  w 180. rocznicę urodzin pisarki”. Wyjazd dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i zapewne na długo go zapamiętamy, tym bardziej, że większość z nas w tych miejscach była po raz pierwszy.                                                                                 

       Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy uczestniczyli w wydarzeniach organizowanych w ramach realizacji projektu „Literacka podróż z Marią Konopnicką w 180. rocznicę urodzin pisarki” dofinansowanego z MKiDN z programu Partnerstwo dla Książki.

 

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.”

 

GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.5122696944492350/5122694044492640/

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.5125213744240670/5125209580907753/

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.5125263867568991/5125258547569523/