8 czerwca w sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem odbyło się podsumowanie projektu „Literacka podróż z Marią Konopnicką w 180. rocznicę urodzin pisarki” realizowanego przez bibliotekę dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla Książki.

Podsumowanie przedsięwzięcia to doskonała okazja, by jeszcze raz wspomnieć o zrealizowanych działaniach projektowych. Otóż zorganizowano głośne czytanie utworów pisarki, warsztaty plastyczne. W remizie OSP w Borkowie odbyło się spotkanie autorskie i wieczornica poetycka z Iwoną Kienzler, na którym goście mogli pogłębić swoją wiedzę na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej - patronki 2022 r.

W trakcie świętowania odbył się Konkurs Recytatorski „Poezja Marii Konopnickiej”. W konkursie wzięło udział 40 recytatorów ze szkół podstawowych w Borkowie, Janowie, Lachowie, Wykowie, Zabielu i Zaskrodziu.

Prezentacje  oceniała komisja w składzie: Iwona Akus – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Grabowo, Maria Bućko – emerytowany nauczyciel, Dorota Klimek – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Małym Płocku.

Decyzją komisji konkursowej nagrodzeni zostali:

1. w kategorii przedszkole:

I miejsce - Alan Kowalczyk – SP Janowo

II miejsce - Szymon Cempa – SP Janowo

III miejsce - Filip Dębkowski – SP Janowo

Wyróżnienie: Alan Krupa – SP Wykowo

1. b) Uczniowie klasy I – IV:

I miejsce - Maja Pietruszka – SP Zabiele

II miejsce - Oliwia Krupa – SP Wykowo

III miejsce - Zuzanna Cempa – SP Janowo

Wyróżnienie: Patryk Niedźwiecki – SP Lachowo

1. c) Uczniowie klas V – VIII:

I miejsce - Julia Kozicka – SP Borkowo

II miejsce - Oliwia Jagielska – SP Lachowo

III miejsce - Wiktoria Andrzejczyk – SP Janowo

Wyróżnienie: Hubert Chmielewski – SP Janowo

Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem gościła również laureatów konkursu plastycznego „Maria Konopnicka poetka naszej wyobraźni”. Konkurs  skierowany był do przedszkolaków i uczniów klas I-VIII szkół podstawowych oraz osób dorosłych (rodzice lub dziadkowie) z terenu gminy Kolno.

Na konkurs wpłynęło 37 prac plastycznych w formie kolażu  – ze szkół podstawowych w Borkowie, Czerwonem, Janowie, Lachowie, Zabielu, Zaskrodziu i Wykowie.

Prace konkursowe oceniała komisja w składzie: Bogusława Góralczyk – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, Krystyna Kajko – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem , Małgorzata Zduńczyk – nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie.

1. w kategorii przedszkole:

I miejsce – Amelia Kryszajtys, Zuzanna Kryszajtys – SP w Wykowie, Marta Kryszajtys,

II miejsce – Maria Skrodzka -  Publiczne Przedszkole w Lachowie, Agnieszka Skrodzka,

III miejsce – Pola Pietruszka – SP w Zabielu, Andrzej  Pietruszka.

1. b) w kategorii uczniowie klas I – IV:

I miejsce – Aleksandra Koprowska– SP w Lachowie, kl. IV, Paulina Koprowska,

I miejsce – Wiktoria Zabłocka – SP w Lachowie, kl. II, Barbara Zabłocka,

II miejsce – Emilia Niedźwiecka – SP w Zaskrodziu, kl. IV, Michał Niedźwiecki,

III miejsce – Alan Kowalczyk – SP w Janowie, kl. I, Jolanta Kowalczyk,

Wyróżnienie:

-  Karolina Gers – SP  w Czerwonem, kl. IV , Justyna Gers,

- Maja Pietruszka – SP w Zabielu, kl. II, Natalia Pietruszka.

1. c) w kategorii uczniowie klas V – VIII:

I miejsce – Magdalena Wasiulewska – SP w Lachowie, kl. VIII a, Zdzisław Wasiulewski,

II miejsce – Marta Piwowarska , Kornelia Jermacz – SP w Czerwonem, kl. VIII, Sylwia Piwowarska,

III miejsce – Wiktoria Szczech – SP w Lachowie, kl. VI, Milena Szczech,

Wyróżnienie:

- Amelia Malinowska, Weronika Chmielewska – SP w Czerwonem , kl. VIII, Paulina Chmielewska.

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Nie zabrakło podziękowań dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursów.

Laureatom konkursów i nauczycielom – gratulujemy!

Wszystkim którzy wzięli udział w działaniach projektowych oraz okazali nam pomoc i życzliwość podczas realizacji projektu, serdecznie dziękujemy.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.”

GBP Czerwone

Galeria zdjęć na fb biblioteki: