Na wyjątkowe wydarzenie literackie zaprosiła w piątkowy wieczór 29 kwietnia 2022 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem. W remizie OSP w Borkowie podczas spotkania autorskiego i wieczornicy poetyckiej licznie przybyli goście mogli pogłębić swoją wiedzę na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej - patronki 2022 r.

Maria Konopnicka kojarzy się przede wszystkim z „Rotą”, pieśnią patriotyczną niemalże o randze hymnu narodowego, która pomagała Polakom zachować tożsamość narodową w ciężkich czasach rozbiorów i wojen. Spotkanie autorskie z Iwoną Kienzler, autorką książki pod intrygującym tytułem  "Konopnicka rozwydrzona bezbożnica", dało możność poznać Konopnicką nie tylko jako znakomitą poetkę, wspaniałą matkę, samotnie wychowującej gromadkę dzieci, ale przede wszystkim jako kobietę borykającą się z problemami życia codziennego. uwikłaną w wyjątkowo skomplikowaną sytuację życiową.

Prawdziwą ucztą dla ucha była możność wysłuchania poezji Marii Konopnickiej wzbogaconą pieśniami w wykonaniu zespołu "Czerwieniacy". Do wspólnej lektury zaprosiliśmy przedstawicieli samorządu gminnego oraz przedstawicieli borkowskiej społeczności. Wśród osób czytających znaleźli się m.in.: Józef Bogdan Wiśniewski - wójt gminy Kolno, Paweł Cudnik - sołtys Borkowa, młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece w Borkowie, przedstawiciele szkoły, KGW i OSP w Borkowie, czytelnicy biblioteki. Z ogromnego dorobku pisarki wybraliśmy pieśni inspirowane pięknem przyrody ojczystej oraz liryki i obrazki poetyckie o tematyce patriotycznej i społecznej, co dzięki wspaniałej interpretacji osób czytających i pięknym pieśniom w wykonaniu zespołu "Czerwieniacy" uczyniło ten wieczór wyjątkowym przeżyciem kulturalnym.

Wieczornica poetycka i spotkanie autorskie zostały zorganizowane w ramach realizowanego przez GBP w Czerwonem projektu "Literacka podróż z Marią Konopnicką w 180. rocznicę urodzin pisarki" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie i przybyłym gościom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do skorzystania z kolejnych działań w ramach realizacji tego projektu..

Organizatorzy dziękują Sylwestrowi Nicewiczowi za oprawę fotograficzną spotkania.

 

GALERIA ZDJĘĆ