50 osobowa grupa składająca się z laureatów konkursu „Jan Paweł II- Papież, Polak, Człowiek”  oraz inni uczestnicy projektu „Śladami Jana Pawła II” w dniach 19-21 lipca uczestniczyli w wycieczce do Zakopanego i Wadowic zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem.

Pierwszego dnia wycieczki po zakwaterowaniu się w Domu Wypoczynkowym Halny udaliśmy się na spacer po Krupówkach. Krupówki to najsłynniejszy deptak w Polsce i reprezentacyjna ulica w Zakopanem. Można tam przejechać się dorożką, zrobić  zdjęcie z misiem czy Janosikiem, posmakować kuchni regionalnej lub zakupić pamiątki.

Drugiego dnia rano wyruszyliśmy do Kuźnic, gdzie znajduje się stacja kolejki linowej, którą wjechaliśmy na Kasprowy Wierch. Jest to jeden  z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów o wysokości 1987 m n.p.m. Znajduje się  tam Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne  - najwyżej położony budynek w Polsce. Ze szczytu rozpościera się imponująca panorama prawie na wszystkie strony ( na wschód  Świnica i Kościelec, na południe Tatry słowackie, na zachód Goryczkowa, Kopa Kondracka i Giewont). Pani przewodnik sprowadziła nas żółtym szlakiem przez Halę Gąsienicową do Kuźnic. Malownicza trasa wiodła  przez skaliste górskie zbocza pokryte kamieniami i żwirem, które przechodziły w  połacie kosodrzewiny, a następnie w teren zalesiony z potokami. Wędrówka była dość długa i męcząca, ale piękne widoki zrekompensowały nasz wysiłek. Wędrówka po Tatrach dała nam w kość. Siły zregenerowaliśmy jednak  podczas relaksu w Aqua Park Zakopane. Znajdują się tu dwa kryte baseny – pływacki z trzema torami, oraz rekreacyjny z biczami i kaskadami wodnymi, gejzerami, przeciwprądami, masażami ścienno-dennymi.

Trzeciego dnia wycieczki zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Muzeum znajduje się  w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II, przy ulicy Kościelnej 7, obok Bazyliki Ofiarowania NMP.

Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Poprzez liczne eksponaty udokumentowane jest życie i działalność kapłańska, a także związki papieża z Wadowicami. Będąc w mieście papieża nie mogło obejść się bez skosztowania  kremówek papieskich – symbolu Wadowic, ulubionych ciastek naszego rodaka.

Wycieczka w Tatry i do Wadowic, to kolejny element składowy zadania „Śladami  Jana Pawła II” realizowanego przez GBP w Czerwonem w 100 rocznicę urodzin wielkiego papieża Polaka. Wyjazd dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i  zapewne na długo go zapamiętamy, tym bardziej, że niektórzy z nas w tych miejscach byli po raz pierwszy.

Organizatorzy dziękują Sylwestrowi Nicewiczowi za opiekę medialną zadania oraz wszystkim, którzy uczestniczą w wydarzeniach organizowanych w ramach realizacji projektu „Śladami Jana Pawła II” dofinansowanego z MKiDN z programu Partnerstwo dla Książki.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących  z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.”

GBP Czerwone

 

GALERIA ZDJĘĆ