28 czerwca 2020 r. grupa uczestników projektu „Śladami Jana Pawła II” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem udała się do Warszawy, by zwiedzić  otwarte  jesienią ub. r.  Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.  Nowoczesne  muzeum  mieści się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, zajmując ponad 2 tysiące metrów kwadratowych na wysokości VIII piętra. Jest to instytucja kultury na miarę XXI w., która za pośrednictwem najnowocześniejszych technik multimedialnych  i tysięcy eksponatów ukazuje życie i działalność dwóch wybitnych Polaków.  Przestrzeń muzealna podzielona jest na 14 stref.  Każda strefa  zaskakuje  indywidualnym rozwiązaniem. Dla przykładu w strefie Pontyfikat znajduje się ogromna drewniana łódź, przełamana na środku. Łódź jest symbolem pontyfikatu, zaś jej przełamanie z jednej strony  pokazuje  – zamach na Jana Pawła II z drugiej odchodzenie i śmierć prymasa Wyszyńskiego. Współczesne formy artystyczne spotkają się z tradycyjnymi. I tak na przykład dzięki filmowym materiałom archiwalnym z wizyty Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa zwiedzający stanie się częścią wspólnoty słysząc gwar ludzi. Obok takich wielkoformatowych projekcji filmowych zostały  wyeksponowane dzieła sztuki – obrazy Aldony Mickiewicz oraz cykl obrazów Dekalog Stefana Gierowskiego, dzięki którym w Muzeum jest  miejsce na chwilę autentycznej refleksji.

Po ponad godzinnym zwiedzaniu  muzeum grupa obejrzała Świątynię, która jest   elementem składowym kompleksu  Centrum Opatrzności Bożej. Historia budowy Świątyni   liczy ponad 200 lat i wiąże się z Konstytucją 3 maja z 1791 roku, kiedy uchwałą posłów podjęta została decyzja o wybudowaniu świątyni jako wotum wdzięczności  za Konstytucję. Działania na rzecz budowy świątyni wznowiono po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Z kolejną inicjatywą budowy świątyni wystąpił w 1989 roku prymas Józef Glemp. Budowa Świątyni Opatrzności Bożej na Polach (Błoniach) Wilanowskich została ukończona, nadal jednak trwają pracę wykończeniowe. Pierwsza msza została odprawiona 11 listopada 2016 r.

Kolejnym  punktem wycieczki był spacer po Starym Mieście, po czym wróciliśmy do domu.  

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących  z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.”

 

GBP  w Czerwonem

GALERIA ZDJĘĆ