X Rajd Rowerowy zorganizowany  przez Stowarzyszenie KaFCuki i Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem, w minioną niedzielę na placu przed biblioteką zgromadził ok.120 miłośników aktywnego wypoczynku. Dofinansowanie na ten cel pozyskaliśmy ze środków powiatu kolneńskiego. Tegoroczny rajd  nosił rangę powiatowego, ponieważ połączyliśmy go z obchodami 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Powiecie Kolneńskim. Trasa rajdu swoim zasięgiem obejmowała    gminy -  Kolno i Turośl. Peleton prowadzony przez wóz strażacki OSP Czerwone wyruszył spod biblioteki, wiódł przez malowniczy  Kozioł i  Łachę a punktem docelowym był pomnik upamiętniający poległych w bitwie pod miejscowością Leman.  Kwiaty i znicze  pod pomnikiem złożyły przybyłe delegacje: Wójt Gminy Kolno - Józef Bogdan Wiśniewski, Dyrektor Centrum Kultury Gminy Kolno – Mariusz Wesołowski, Radny i Sołtys wsi Czerwone – Grzegorz Okurowski.  Starosta Kolneński – Tadeusz Klama, W-ce Starosta – Karol Pieloszczyk, radna – Monika Stachelska. Prezes Stowarzyszenia KaFCuki – Krystyna Banach, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem – Teresa Alina Skrodzka, Prezes OSP w Czerwonem – Łukasz Słapiński.  Przedstawicielki KGW w Lemanie – Anna Duda i Hanna Małż oraz Prezes OSP w Lemanie – Lucjan Kossewski.

Pod pomnikiem prelekcję historyczną dotyczącą tamtych tragicznych wydarzeń przeprowadził Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – Jacek Bagiński. Kolejnym punktem programu był piknik na placu przy pomniku.

W organizację rajdu włączyli się strażacy ochotnicy z  OSP w Czerwonem, Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy, Gmina Kolno, Wydział Ruchu Drogowego Powiatowej Policji w Kolnie, CKGK w Koźle, KGW w Czerwonem i w Lemanie. Za wsparcie finansowe dziękujemy sponsorom: Bankowi Spółdzielczemu w Kolnie, Sołtysowi i Radnym miejscowości Czerwone oraz firmie Caterina w Kolnie. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę niezawodnego Sylwestra Nicewicza za dokładną dokumentację wydarzenia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wytrwałym uczestnikom rajdu, na który zapraszamy już za rok.

Stowarzyszenie KaFCuki