Grupa aktywnych czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem wyruszyła 15 czerwca na 2-dniową wycieczkę do Torunia – miasta będącego prawdziwą perełką, pełną fascynujących miejsc i atrakcji.

Po dotarciu na miejsce wzięliśmy udział w spotkaniu autorskim z Markiem Bieńczykiem w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, zorganizowanym w ramach 25 Toruńskiego Festiwalu Książki. Chętni obejrzeli także wystawę nowoczesnych prac wewnątrz budynku i na dachu CSW. Następnie zwiedzaliśmy nadwiślańskie miasto z przewodnikami Kamilą i Maxem, którzy w ciekawy sposób opowiadali i pokazali nam najważniejsze miejsca. Zwiedzając średniowieczne mury obronne, Krzywą Wieżę, Rynek Staromiejski, Katedrę NMP, „Ośli pręgierz” czy pomnik flisaka otoczonego przez osiem żab dało się odczuć wyjątkowy klimat miasta i magię legend toruńskich. Pełni pozytywnych wrażeń i odrobinę zmęczeni udaliśmy się do bazy noclegowej urządzonej na wzór żołnierskich koszar – Twierdzy Fort IV

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od śniadania w XIX – wiecznym forcie pruskim, by następnie udać się do centrum Torunia, gdzie każdy mógł pospacerować brzegiem malowniczej rzeki Wisły, uliczkami Starego Miasta, kupić pamiątki i oczywiście toruńskie pierniki. Kolejnym punktem pobytu w Toruniu był „Salon Poezji” w Teatrze im. Wiliama Horzycy, którego motywem przewodnim były wiersze o mieście. Wszyscy z zapartym tchem wysłuchaliśmy utworów znanych pisarzy takich jak Tadeusz Różewicz, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz w interpretacji Eryka Lubosa i aktorów z Teatru Horzycy.

Niesamowitym przeżyciem i zupełnie nowym doświadczeniem było uczestnictwo w spektaklu improwizowanym „Legendy nowego miasta” w wykonaniu Grupy Teraz w Piernikowym Miasteczku. Wydarzenie było jak wulkan, gdyż zarówno aktorzy jak i widzowie nie wiedzieli co się wydarzy na scenie. Śmiało można stwierdzić, że piękno spektakli improwizowanych tkwi w tym, że są one nieprzewidywalne.

Zwieńczeniem wyjazdu była sztuka teatralna „Siostry Perry” w wykonaniu aktorów z Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu. Doskonała gra aktorska, świetna oprawa muzyczna musicalu urzekły każdego z nas, a wzruszająca historia dwóch żydowskich sióstr Pegelman, które wiedzione marzeniami o lepszym życiu udały się do Nowego Jorku skradła nasze serca.

Wyjazd dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i bardzo się podobał, dlatego też wielu uczestników wyraziło chęć uczestnictwa w kolejnym, który będzie organizowany jesienią do Warszawy. Wycieczka do Torunia odbyła się w ramach realizacji projektu „Spotkania z kulturą i sztuką", dzięki pozyskanej przez bibliotekę dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Kultura Dostępna.

 

Galeria zdjęć na fb biblioteki: GBPczerwone