Wiadomości Czerwone
- Szczegóły
- Odsłony: 163
Dziś Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem we współpracy z KGW w Czerwonem zorganizowały warsztaty zielarskie, które poprowadziła naturoterapeutka Ewa Szwedo. Dzięki bogatej wiedzy prelegentki zebrani mogli dowiedzieć się o niedocenionej sile ziół i roślin nierzadko pospolitych, które wspomagają pracę naszego organizmu. Uczestnicy spotkania mieli okazję posmakować, dotknąć, powąchać zgromadzone przez nią rośliny. Tematyczna wystawa książek i czasopism w idealny sposób uzupełniła przebieg warsztatów. Zebrani czynnie uczestniczyli w warsztatach, notowali i zadawali liczne pytania. Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie o takiej tematyce.
- Szczegóły
- Odsłony: 103
Narodowe Czytanie to wyjątkowe wydarzenie, które jak co roku gromadzi miłośników literatury, dając okazję do zgłębienia klasycznych utworów, które ukształtowały naszą kulturę.
Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest „Kordian”- Juliusza Słowackiego. Utwór ten powstał na emigracji, po upadku Powstania Listopadowego, jest to jedno z najważniejszych dzieł literatury romantycznej. „Kordian” stał się przyczynkiem do wielu zrywów patriotycznych, budził emocje, zagrzewał Polaków do walki. Dzisiaj w kontekście zagrożenia ze wschodu jest to utwór ciągle aktualny. Porusza także kwestie indywidualnych ludzkich spraw jak wolność, samotność, poczucie pustki, brak wiary w sens życia. 5 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem odczytaliśmy Kordiana na nowo, przenieśliśmy się w świat dramatycznych wyborów, moralnych rozterek, wewnętrznej walki bohatera.
W tym roku zaproszenie do udziału w Narodowym Czytaniu przyjęli: Józef Bogdan Wiśniewski - Wójt Gminy Kolno, Tadeusz Klama - Starosta Powiatu Kolneńskiego, radni gminy Kolno – Grzegorz Okurowski i Tadeusz Połomski, dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu gminy Kolno: Jacek Bagiński, Piotr Paliwoda, Małgorzata Dawid, Małgorzata Liszewska, Bogumiła Mikucka, Anna Przytuła i Ewa Wyrwas, przedstawiciele DKK w Borkowie: Aleksandra Darmetko, Laura Kordal, Julia Lutrzykowska, Julia Obrycka, Natalia Sielawa, przedstawiciele DKK w Czerwonem: Amelia Rydzewska, Piotr Nowak, Szymon Olszak, Felix Skrzeczyński. W akcję czytelniczą włączyło się również Centrum Kultury Gminy Kolno - Mariusz Wesołowski – dyrektor i Kazimierz Koter – instruktor teatralny. W tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć bibliotekarzy i czytelników. Zaproszenie do wspólnej lektury przyjęły Jolanta Dudzińska – dyrektor MBP w Kolnie, Marta Uliszewska – dyrektor PBP w Kolnie oraz Marzena Szczech i Grażyna Konstanty. W Narodowym Czytaniu wzięli również udział przedstawiciele lokalnych organizacji i mieszkańcy gminy Kolno: Alfred Samul i Bogusław Samul – mieszkańcy Niksowizny, członkinie KGW w Czerwonem: Krystyna Banach, Barbara Jackiewicz, Danuta Nicewicz, Barbara Patalan, Barbara Siwik, Barbara Stachelek, Klub Seniora w Czerwonem: Stanisława Chmielewska, Zofia Konstanty, Krystyna Narowska, Barbara Piwowarska i Anna Prusinowska oraz Łukasz Słapiński – prezes OSP w Czerwonem. Piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu Czerwieniacy pod kierunkiem Józefa Rydzewskiego nadały całemu wydarzeniu podniosły, bardzo uroczysty charakter. Dziękujemy:
Organizatorzy dziękują lektorom w myśl słów Juliusza Słowackiego „Niechaj język giętki powie wszystko, co pomyśli głowa…” za niezapomniane wrażenia podczas czytania i słuchania „Kordiana”.
Dziękujemy Anie Serafin z UG Kolno za sporządzenie materiału fotograficznego z wydarzenia.
Do zobaczenia za rok w następnej odsłonie Narodowego Czytania.
GBP w Czerwonem
- Szczegóły
- Odsłony: 649
Wieczornica w formie on-line to ostatnie zaplanowane działanie w ramach projektu "Śladami Jana Pawła II" realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla Książki. Partnerami projektu byli: Urząd Gminy Kolno, Zespół Placówek Oświatowych, Stowarzyszenie KaFCuki, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno „Integracja”, szkoły podstawowe z terenu gminy Kolno, Centrum Kultury Gminy Kolno i Zespół Czerwieniacy.
W nagraniu Wieczornicy uczestniczyli pracownicy GBP w Czerwonem, CKGK w Koźle, przedstawiciele Stowarzyszenia KaFCuki i Zespołu Czerwieniacy, panie z KGW w Wykowie, a nagranie zrealizował Sylwester Nicewicz.
Celem zrealizowanego projektu było upowszechnianie literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, osób dorosłych i seniorów poprzez działania edukacyjne, oświatowe i kulturalne.
Podsumowanie przedsięwzięcia to doskonała okazja, by jeszcze raz wspomnieć o zrealizowanych działaniach projektowych. Odbyło się czytanie w sieci utworów o Janie Pawle II i Jana Pawła II. Jednym z działań był konkurs multimedialny " Jan Paweł II- Papież, Polak, Człowiek", którego celem było upowszechnienie wiedzy o życiu i twórczości Papieża, kształtowanie umiejętności samodzielnego wyszukiwania informacji na określony temat, współpraca pokoleniowa oraz promowanie nowatorskich technologii. Zwycięzcy i uczestnicy konkursu udali się na wycieczkę szlakiem papieża do Wadowic i Zakopanego. W czerwcu zorganizowaliśmy wycieczkę do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie za pośrednictwem najnowocześniejszych technik multimedialnych i tysięcy eksponatów ukazane zostało życie i działalność dwóch wybitnych Polaków.
Wszystkim którzy wzięli udział w działaniach projektowych oraz okazali nam pomoc i życzliwość podczas realizacji projektu, serdecznie dziękujemy.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.”
- Szczegóły
- Odsłony: 623
Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem zaprasza do obejrzenia spektaklu „ Ławeczka” Aleksandra Gelmana, w ramach realizowanego przez GBP w Czerwonem zadania „Spotkania z Teatrem”
„Ławeczka” napisana w 1985 r. przez rosyjskiego dramaturga, Aleksandra Gelmana dotyka tematu moralności i sumienia. To opowieść o ogromnej potrzebie miłości, a jednocześnie lęku i obawie przed odpowiedzialnością za drugą osobę. Sztuka mówi o potrzebie stabilizacji z jednej strony, nieustannej chęci bycia adorowanym i uwodzonym, z drugiej. Wiera i Fiodor to ludzie przeciętni. Obojgu nie ułożyło się życie, a mimo to pod pozorem przeżycia „przygody” dalej poszukują miłości, która wypełniłaby pustkę w sercu.
Zorganizowanie wydarzenie było możliwe dzięki pozyskanej przez bibliotekę dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura - Interwencje 2020”.
GBP w Czerwonem
Zapraszamy do obejrzenia spektaklu na fb biblioteki: GBPczerwone
- Szczegóły
- Odsłony: 663
Podczas tegorocznych ferii zimowych Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem zorganizowała dla czytelników i sympatyków biblioteki wycieczkę do Białegostoku, w której wzięło udział 50 osób.
W ramach wyjazdu uczestnicy wycieczki udali się do Kina Helios, gdzie odbyła się projekcja filmu przygodowego „Doktor Dolittle”. Pobyt w kinie miał na celu nie tylko dostarczenie wrażeń artystycznych, ale także kształtowanie nawyków właściwego zachowania się młodego człowieka w instytucjach kultury. Po projekcji filmu zorganizowana grupa uczestniczyła w zajęciach sportowo-rekreacyjnych na krytym lodowisku BOSiR w Białymstoku. Ostatnim punktem wycieczki był wspólny posiłek w ulubionej restauracji dzieci McDonald’s.
Wyjazd był bardzo udany, wszyscy wrócili odrobinę zmęczeni, ale przede wszystkim zadowoleni i pełni dobrych wrażeń. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy już za rok!
GBP w Czerwonem
- Szczegóły
- Odsłony: 755
13 grudnia 2019 r. w sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem odbyło się spotkanie świąteczne "Boże Narodzenie – tradycje i zwyczaje”. Organizatorzy przedsięwzięcia: Koło Gospodyń Wiejskich z Czerwonego, GBP w Czerwonem i Dyskusyjny Klub Książki działający przy bibliotece zapewnili przybyłym gościom ciekawy program, wprawiając w iście świąteczny nastrój.
Wyjątkowe spotkanie rozpoczęliśmy od głośnego czytania utworów o tematyce świątecznej. Wśród osób czytających byli Wójt gminy Kolno, dyrektor SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, sołtys i radni miejscowości Czerwone, przedstawiciele KGW, DKK oraz rodziców. Kolejnym punktem był świąteczny turniej literacki, który wywołał mnóstwo pozytywnych emocji. Pośród zadań nie zabrakło zaszyfrowanego listu od Mikołaja, quizu dotyczącego postaci Św. Mikołaja oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia, świątecznych zagadek czy śpiewania kolęd. Na zakończenie spotkania członkowie OSP w Czerwonem i KGPP przeprowadzili profesjonalny pokaz połączony ze szkoleniem z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Przedstawiciele w sposób przystępny i bardzo ciekawy przekazali zebranym nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także pokazali jak praktycznie udzielać pierwszej pomocy, stosować defibrylator, postępować w przypadku zadławienia u dzieci i osób dorosłych czy też jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Na zakończenie KGW w Czerwonem ugościło wszystkich słodkim poczęstunkiem.
Organizatorzy dziękują wszystkim za przybycie, zaangażowanie się w przebieg wydarzenia oraz nadanie mu wyjątkowo magicznego klimatu. Dziękujemy także członkom OSP w Czerwonem i KGPP za przeprowadzenie pokazu wraz ze szkoleniem z zakresu pierwszej pomocy.
KGW Czerwone
GBP w Czerwonem
Strona 1 z 2