Słychać ostatnie szepty, za chwilę wyjdą aktorzy. Przestrzeń na widowni gorąca od emocji. Skupienie, podekscytowanie…

Do obcowania ze sztuką poprzez teatralną adaptację dzieła klasyki literatury dziecięcej baśni braci Grimm "Muzykanci z Bremy" zaprosiła najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie 28 września 2011 roku krakowska grupa teatralna ART – RE.

Profesjonalna gra aktorów, piękne stroje, scenografia i muzyka wprowadziły dzieci w magiczny świat teatru. To interaktywne przedstawienie, mające formę śpiewogry, angażowało i zapraszało widzów do współtworzenia spektaklu. Aktorzy prowadzili z widownią improwizowany dialog, zachęcali do wspólnego tańca i śpiewania piosenek. Tu każdy, choć przez chwilę, mógł poczuć się artystą i trzeba przyznać, że dzieci spontanicznie i ochoczo wykonywały zadania sceniczne. Możliwość wystąpienia razem z aktorami, pozwoliła im kreować ten bajkowy świat.

Dla dzieci był to doskonały wstęp do obcowania ze sztuką, z magią, w której fantazja miesza się z rzeczywistością. Świat teatru pełen literatury, słowa, ruchu, uszlachetnia i uczy empatii oraz pozwala otworzyć się aktorom i widzom na otaczającą ich rzeczywistość.

To wspólne przedsięwzięcie szkoły i biblioteki w Borkowie możliwe było dzięki wsparciu finansowemu Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie Jolanty Siwik, za co serdecznie dziękujemy.

Barbara Sielawa