Po co czytać książkę, skoro można obejrzeć film? Po co sięgać po gazetę, jeśli można wysłuchać wiadomości lub poserfować po necie? Czytamy z różnych powodów. Dla rozrywki, by zdobyć wiedzę, by przenieść się na chwilę w świat wyobraźni. Lubię czytać i tę pożyteczną umiejętność staram się propagować wśród innych.

Biblioteka publiczna i biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie 29 września włączyły się w ogólnopolską akcję Dnia Głośnego Czytania.  W rolę lektorów, przeprowadzających ciekawe, niejednokrotnie okraszone dużą dawką humoru rozmowy z dziećmi, wcielili się przedstawiciele borkowskiej społeczności: ksiądz Krzysztof Wróblewski – proboszcz Parafii pw. Trójcy św. w Borkowie, państwo Janina i Henryk Duda oraz Magdalena Chylińska – animator Centrum Kultury Gminy Kolno.

Książka to edukacja, humor i rozrywka, co udowodnili uczestnicy spotkania w Borkowie. Człowiek wychowany przez „szklany ekran” funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś, kto czyta książki. Czytanie wzmacnia pamięć, bo mózg, jak mięśnie potrzebuje intensywnej gimnastyki. Czytajmy więc, a szczególnie czytajmy dzieciom, które często poza komputerem nie widzą świata. Wskażmy im inną, bardziej pożyteczną formę spędzania wolnego czasu, a w przyszłości to na pewno zaprocentuje.

Barbara Sielawa