W 2023 r. obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Był to jeden z największych zrywów narodowowyzwoleńczych w historii Polski. Chociaż zakończył się klęską miał ogromne znaczenie w dążeniach niepodległościowych następnych pokoleń Polaków. By przypomnieć tragizm i męstwo tamtych dni Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem zorganizowała 9 maja 2023 r. wieczornicę patriotyczną „Powstanie Styczniowe 1863 - 2023”.

Utwory poetyckie i fragmenty prozy o tematyce powstańczej zaprezentowali: Józef Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno, dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych z terenu gminy Kolno, zaś pieśni patriotyczne wykonał zespół „Czerwieniacy”. Dzięki wspaniałej interpretacji osób czytających i pięknym pieśniom w wykonaniu zespołu \\\"Czerwieniacy\\\" wieczór ten stał się wyjątkowym przeżyciem kulturalnym.

Podczas wieczornicy wręczono nagrody laureatom dwóch konkursów: konkursu wiedzy i konkursu plastycznego \\\"Powstanie Styczniowe 1863 - 2023\\\" zorganizowanych przez GBP w Czerwonem, które przebiegały pod honorowym patronatem Wójta Gminy Kolno. W konkursach wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Czerwonem, Janowie, Lachowie, Wykowie i Zabielu. Nagrody laureatom konkursu plastycznego wręczyły Teresa Alina Skrodzka – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem i Bożena Kowalewska – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolnie, a otrzymali je:

1. Julia Pisiak – SP Czerwone - kl. VI, n- l przygotowujący: Beata Jakubowska
  2. Maja Smaka – SP Czerwone - kl. VI, n- l przygotowujący: Beata Jakubowska
  3. Julia Ałajko – SP Zabiele - kl. VII, n- l przygotowujący: Ewa Kiełczewska
  4. Maja Pupek – SP Zabiele - kl. VII, n- l przygotowujący: Ewa Kiełczewska

III. Julia Baranowska – SP Wykowo - kl. VIII, n- l przygotowujący: Grzegorz Jakubowski

III. Bartosz Pianka – SP Janowo - kl. VII, n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

Wyróżnienie:

– Jakub Cwalina – SP Janowo - kl. V, n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

– Julita Kopacz – SP Zabiele - kl. VII, n- l przygotowujący: Ewa Kiełczewska

– Kacper Malinowski – SP Janowo - kl. VIII, n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

– Dominika Matuszczak – SP Janowo - kl. VII, n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

– Paulina Michałowska – SP Janowo - kl. VIII, n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

– Aleksandra Plona – SP Janowo - kl. VIII, n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

– Natalia Śniadach – SP Czerwone - kl. VI, n- l przygotowujący: Beata Jakubowska

– Aleksandra Wesołowska – SP Wykowo - kl. VII, n- l przygotowujący: Grzegorz Jakubowski.

Nagrody laureatom  konkursu wiedzy historycznej wręczyli: Józef Bogdan Wiśniewski – wójt Gminy Kolno, Grzegorz Okurowski – radny Gminy Kolno oraz Barbara Sielawa – starszy kustosz Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem. Największą wiedzą wykazali się:

1. Dominik Bazydło – (28 pkt.) - SP Czerwone – n- l przygotowujący: Wojciech Kulas
  2. Joanna Imiela – (28 pkt.) - SP Czerwone – n- l przygotowujący: Wojciech Kulas
  3. Michał Przyborowski – (25 pkt.) - SP Lachowo – n- l przygotowujący: Robert Sekściński

III. Dawid Chaberek – (24 pkt.) - SP Janowo – n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

III. Amelia Długozima – (24 pkt.) -  SP Czerwone – n- l przygotowujący: Wojciech Kulas

III. Norbert Niebrzydowski – (24 pkt.) -  SP Lachowo – n- l przygotowujący: Robert Sekściński

- Kacper Malinowski – (20 pkt.) – SP Janowo – n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

- Adam Szczech – (19 pkt.) – SP Wykowo – n- l przygotowujący: Adam Grzymała,

- Dominika Matuszczak – (17 pkt.) – SP Janowo – n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

- Zuzanna Nadara – (17 pkt.) – SP Wykowo – n- l przygotowujący: Adam Grzymała

- Lena Wesołowska – (17 pkt.) – SP Wykowo – n- l przygotowujący: Adam Grzymała

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, zaś nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursów zostały wręczone dyplomy podziękowania..

Józef Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno na zakończenie uroczystości przypomniał, że w Czerwonem stoi krzyż upamiętniający zamordowanych w tamtych czasach mieszkańców naszej gminy oraz podziękował organizatorom za zorganizowanie konkursów i wieczornicy patriotycznej.

Organizatorzy dziękują Józefowi Rydzewskiemu - kierownikowi zespołu \\\"Czerwieniacy\\\" za przygotowanie oprawy śpiewaczo - muzycznej wieczornicy oraz Sylwestrowi Nicewiczowi za oprawę fotograficzną spotkania. Piękną dekorację sali na tę okoliczność wykonały nasze uzdolnione plastycznie pracownice: Beata Wasiulewska i Ewa Malska. Za inwencję twórczą i pomysłowość  naszym paniom serdecznie dziękujemy.

Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie i przybyłym gościom serdecznie dziękujemy.