"Ostatni trop Kopernika" - spotkanie autorskie z Marcinem Przewoźniakiem

Nieskrępowane i swobodne, przepełnione dobrą literaturą i mnóstwem ciekawostek historycznych - takie właśnie było spotkanie autorskie z Marcinem Przewoźniakiem - autorem m.in. książki "Ostatni trop Kopernika"

Wydaje się, że o Mikołaju Koperniku powiedziano już prawie wszystko. Mądre, opasłe tomy i Internet opisują jego życie i dokonania Czy gruntownie wykształcony twórca teorii heliocentrycznej jest dziś w stanie swoją osobą zainteresować współczesnego nastolatka? Marcin Przewoźniak znalazł na to sposób. 2 października w Bibliotece w Borkowie pisarz czarował słowem zapraszając na wycieczkę przez Frombork, Olsztyn, Kraków aż do gorącej Hiszpanii śladem Kopernika, Erbachera i Zakały – bohaterów książki "Ostatni trop Kopernika". Wartka akcja, sensacyjne wątki z mnóstwem ciekawostek historycznych okraszone młodzieżowym slangiem znalazły uznanie w oczach obecnej na spotkaniu młodzieży.

Spotkanie autorskie z Marcinem Przewoźniakiem zorganizowano w ramach młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Bibliotece w Borkowie przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Papieża Jana II w Borkowie, Książnicą Podlaską w Białymstoku, Wydawnictwem Literatura i zostało dofinansowane ze środków Instytutu Książki

Wszystkim zaangażowanym w przebieg spotkania i proces jego współtworzenia bardzo serdecznie dziękujemy

 

GALERIA ZDJĘĆ

Na prawdziwie literackie show zaprosił 22 maja Pan Poeta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem. Autor między innymi książki „Kury co tyła na diecie” posługując się pacynką recytował  historie ze swoich książek. Dzieci mogły dotknąć pacynki, pobawić się z nią, a nawet nakarmić warzywami i owocami. Mnóstwo zadań sensorycznych: fruwające balony, własnoręcznie zrobione dryfujące pod sufit komety, imitacje fal morskich to tylko kilka z wielu zabaw, które stały się dziś udziałem przedszkolaków. Wiele radości sprawiło dzieciom przebieranie się w różne stroje tak jak to czyniła bohaterka książki Pana Poety „Kaczka co przebrała miarkę”. Przedszkolaki ze szkół podstawowych w Borkowie, Czerwonem i Lachowie dzisiejsze spotkanie autorskie na pewno na długo zapamiętają. Tu nie było miejsca na nudę, każda chwila wypełniona była czymś ciekawym i interesującym. Poezja podana w formie zabawy to znakomity sposób zachęcenia dzieci do czytania i sięgania po książkę.

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Kolnie, za co serdecznie dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszym spotkaniu. Zapraszamy do biblioteki po książki Pana Poety, warto je przeczytać, szczerze polecamy.

 

GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

     

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem 18 maja 2023 r. w  niezwykle miłej atmosferze odbyło się spotkanie autorskie z Anną Rybakiewicz, autorką niedawno wydanych książek obyczajowych „Lekarka nazistów” i „Złodziejka listów”. Pani Anna mieszka w Łomży, z zawodu jest prawnikiem, pisanie traktuje jako hobby i odskocznię od codzienności. W swoich powieściach odnosi się do losów przodków, usłyszanych ludzkich historii Ziemi Łomżyńskiej, ukazując przy tym zapomniane miejsca, które za sprawą stworzonych przez nią postaci ponownie budzą się do życia.

Spotkanie miało charakter luźnej rozmowy, podczas której  autorka opowiadała o swoim warsztacie pisarskim, bohaterach i fabule powieści. Uczestnicy spotkania zachęceni tematyką regionalną ochoczo kupowali książki pisarki, otrzymując dedykacje z autografem. Zainteresowanych lekturą zapraszamy do biblioteki   

Dziękujemy autorce i wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas.

 

GBP w Czerwonem

 

Galeria zdjęć na FB biblioteki:

19 października Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem gościła Magdalenę Zarębską – autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarka spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej w Borkowie, Czerwonem i  Janowie.  Autorka opowiadała słuchaczom o swoim warsztacie pisarskim, o pomysłach skąd czerpie inspiracje do pisania książek. W ciekawy sposób zaprezentowała gwarę śląską , czytając wiersz ,,Okulary’’ oraz fragmenty swojej książki ,,Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrował’’. Przybliżyła też proces powstawania najnowszej powieści dla młodzieży ,,Projekt Breslau’’, która zawiera wątki historyczne dotyczące Wrocławia. Angażując młodzież do wspólnych zabaw ruchowych nawiązała do dawnych tradycji i zwyczajów Dolnego Śląska. Dziewczęta miały za zadanie spleść warkocze, a chłopcy przenieść służące przez kałużę. Podczas spotkania uczestnicy aktywnie włączyli się w rozmowę z autorką zadając wiele pytań. Wielu chętnych zakupiło najnowsze książki pisarki i otrzymało dedykacje z autografem.

   Spotkanie zostało  zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy GBP w Czerwonem i FB w Borkowie i sfinansowane przez Książnicę Podlaską w Białymstoku ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za co serdecznie dziękujemy.

GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

Gdyby zapytać o najpoczytniejszego współczesnego twórcę literatury dziecięcej, odpowiedź najpewniej brzmiałyby właśnie Grzegorz Kasdepke - książki jego autorstwa niemal bez wyjątku osiągają statusy bestsellerów. Dlatego nasza radość była ogromna, że mogliśmy 6.04. 2022 r.gościć tak wspaniałego pisarza na spotkaniu autorskim w bibliotece w Czerwonem.

Grzegorz Kasdepke posiada rzadki i cenny dar pisania niezwykłych historii, które z zapałem czytają najmłodsi. Okazało się, że posiada również bezcenny dar nawiązywania kontaktu zarówno z młodym, jak i starszym czytelnikiem. Liczna grupa uczniów ze szkół podstawowych w Borkowie, Czerwonem, Janowie i Wykowie, która przybyła na spotkanie autorskie, była wprost zachwycona pisarzem. Otwartość, elokwencja, spontaniczność to jego niewątpliwe atrybuty. Nam, jako pierwszym została zaprezentowana nowa, świeżo wydana, która przyjechała do nas dosłownie wprost z wydawnictwa książka ‘Koronkowa robota”.   Warto było na nią czekać, by zdobyć cenny autograf. Pisarz obiecał, ze jeszcze do nas przyjedzie – już czekamy.

Spotkanie autorskie Grzegorzem Kasdepke było zorganizowane przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży, za co serdecznie dziękujemy.

GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania pisarz, podróżnik, pływak i mors, a przede wszystkim przyjazny, pogodny i radosny pasjonat psychologii pozytywnej Jacek Łapiński był bohaterem czterech spotkań autorskich zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem 18 października 2021 roku.

Autor książek: „Dlaczego warto czytać książki”, „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym” oraz „Z uśmiechem Ci do twarzy” sam o sobie mówił, że jest nienasyconym czytelnikiem i czyta wszystko, co może go wzbogacić. Na spotkaniu z grupą przedszkolną, klasą III oraz rodzicami w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie zachęcał, aby każdego dnia stawać się coraz lepszą wersją siebie, dbać o uczucia swoje i innych, rozwijać pasje i zainteresowania, a równocześnie dbać o zdrowie i kondycję fizyczną.

Podczas spotkań  z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Czerwonem, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wykowie i Szkoły Podstawowej w Zabielu uczniowie mogli dowiedzieć się dlaczego warto czytać, ile czasu przeciętnie marnują przed ekranem i co robić, żeby być szczęśliwym człowiekiem. Autor wielokrotnie podkreślał, jak ważne w życiu każdego człowieka jest posiadanie i rozwijanie pasji, która może być kluczem do osiągnięcia sukcesu w życiu osobistym. Na spotkaniu z dorosłymi, czytelnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak żyć, by być szczęśliwym. Nasze pogodne oblicze ma wpływ na nastrój drugiej osoby, dlatego nie warto przebywać w towarzystwie osób toksycznych. Ważna jest również aktywność fizyczna, pisarz zachęcał do częstego „wyprowadzania telefonu komórkowego na spacer”.

Cztery spotkania, odbiorcy w różnym wieku, ale hasło przewodnie wspólne – zalety płynące z czytania. Dlaczego warto czytać? Bo czytanie to cenna czynność, która uszlachetnia nasze życie. Czytanie bowiem ma magiczną moc, łączy naukę z przyjemnością i odpoczynkiem, wzmacnia nas i rozwija. Wszystkim uczestnikom spotkania: uczniom, nauczycielom, rodzicom i osobom dorosłym serdecznie dziękujemy, oby optymizm i pozytywna energia pozostała z nami jak najdłużej.

 

GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na fb biblioteki: