Już po raz jedenasty Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku zaproszenie do współorganizowania imprezy przyjęło Koło Gospodyń Wiejskich w Niksowiźnie. Pod honorowym patronatem pary prezydenckiej,  8 września, na placu przy Domu Kultury w Niksowiźnie, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytali przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, świata edukacji i kultury, mieszkańcy Niksowizny, którzy przebrali się na tę okoliczność w piękne stroje z epoki.             

Dzięki wspaniałym lektorom i aktorom przenieśliśmy się tego dnia na Grodzieńszczyznę,  nad Niemen, w miejsca, które Eliza Orzeszkowa opisała w swojej powieści. Spotkanie z rodzinami Korczyńskich i Bohatyrowiczów zainaugurowali: Józef Bogdan Wiśniewski - Wójt Gminy Kolno, Tadeusz Klama - Starosta Kolneński, Adam Wojciech Sekściński - Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, ks. Gabriel Jastrzębski - proboszcz Parafii pw. NSJ w Łosewie. W dalszej części z podziałem na role czytali mieszkańcy Niksowizny: Anastazja Bralewska, Monika Bralewska, Dominika Matuszczak, Justyna Matuszczak, Marcin Matuszczak, Agnieszka Samul, Alfred Samul, Bogusław Samul, Joanna Socik oraz dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie: Bożena Duda, Justyna Karwowska, Aneta Roman, Barbara Wądołowska i Łukasz Sadowski.          Tegoroczna edycja Narodowego Czytania znacznie odbiegała od poprzednich. Do przeczytania jednego z rozdziałów organizatorzy zaprosili osoby chętne z publiczności, na które później czekała miła niespodzianka. Lektorzy ci zostali w drodze losowania obdarowani prezentami. Jerzy Duda otrzymał piękny książkowy album ufundowany przez Józefa Bogdana Wiśniewskiego - Wójta Gminy Kolno. Jolanta Giedrojć otrzymała koc, zaś Barbara Jackiewicz opiekacz - obie nagrody ufundowane przez KGW w Czerwonem. Agnieszka Niedziołka wylosowała dwa bilety do Opery Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na spektakl "Brodway Dance Club". Fundatorem tej nagrody był Adam Wojciech Sekściński - Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego. Andrzej Śliwka wylosował weekendowy pobyt dla dwóch osób w pensjonacie "Noclegi w Dolinie Pisy" ufundowany przez Danutę i Sylwestra Nicewiczów. Niewątpliwą atrakcją była inscenizacja żniw i młócenia cepami w wykonaniu KGW w Niksowiźnie. W zjawiskowej inscenizacji udział wzięli: Marzena Banach, Jan Bugnacki, Anna Pupecka i Tadeusz Socik, zaś przepiękne wianki wyplatały w trakcie trwania całej imprezy Teresa Bugnacka i Wanda Alina Dymek.

Narodowe Czytanie w Niksowiźnie utrzymane było w stylu pikniku wiejsko - dworskiego, który pięknymi pieśniami uświetnił zespół "Czerwieniacy". Uczestnicy imprezy byli zachwyceni gościnnością gospodarzy. Przy Domu Kultury, który na ten czas stał się zarówno dworem w Korczynie,  jak zagrodą i polami Bohatyrowiczów, KGW w Niksowiźnie przygotowało dla gości przepyszne, swojskie i regionalne potrawy. Gospodarze zadbali również o wyjątkowy klimat spotkania. A wszystko to uświetnił na pięknych fotografiach Sylwester Nicewicz, za co mu dziękujemy.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy tak aktywnie zaangażowali się w tegoroczną akcję Narodowego Czytania. Dziękujemy lektorom i aktorom, zespołowi "Czerwieniacy", naszym partnerom, sponsorom i przybyłym gościom. Dobrze, że jesteście. Dzięki Wam możemy robić wyjątkowe rzeczy.

 

Galeria zdjęć na fb biblioteki:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=706021698237618&set=pcb.706024728237315

XI odsłona Narodowego Czytania odbyła się 2 września w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lachowie. Tegoroczna edycja, wzorem lat ubiegłych, odbyła się pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, zbiór czternastu utworów wchodzących w skład pierwszego tomu „Poezyj”, wydanych w Wilnie w roku 1822. Wybrano ten tomik ze względu na upamiętnienie dwusetnej rocznicy opublikowania dzieła, które uznano za symboliczne otwarcie epoki romantyzmu w literaturze polskiej.

W imieniu organizatorów pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem Teresa Alina Skrodzka wraz z Jadwigą Filipkowską – dyrektor  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lachowie  oraz Bogumiłą Mikucką  - w-c dyrektor tejże szkoły  powitały wszystkich przybyłych gości.

Do wspólnego czytania lektury zaproszeni zostali  m.in. przedstawiciele władz Gminy Kolno, Zespół Ludowy Czerwieniacy, Koło Gospodyń Wiejskich "Lawenda" w Lachowie, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy Kolno oraz nauczyciele szkoły w Lachowie i I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie.

Zgodnie z tradycją Narodowe Czytanie w Gminie Kolno rozpoczął Józef Bogdan Wiśniewski - wójt Gminy Kolno, który wspólnie z księdzem Krzysztofem Malinowskim proboszczem Parafii pw. Zwiastowania NMP w Lachowie, Agnieszką Dudą - dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolnie i Ewa Sielawą - dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Kolnie przeczytali „Powrót taty" Adama Mickiewicza.

Kolejni znamienici lektorzy czytali później: „Panią Twardowską", „Kurhanek Maryli", „Rybki", „Romantyczność" i „Pierwiosnek" Adama Mickiewicza.

Po wspólnym czytaniu „Ballad i romansów”  uczniowie Szkoły Podstawowej w Lachowie przedstawili inscenizację "Świtezianki" Adama Mickiewicza, którą przygotowali pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego pani Anny Przytuły.

Na pamiątkę tego wydarzenia każdy zainteresowany mógł otrzymać okolicznościową pieczęć na książce.

Organizatorzy dziękują lektorom i słuchaczom za to, że zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień. Podziękowania kierujemy także do pań z kuchni szkolnej i pań z KGW w Lachowie za przygotowanie słodkiego poczęstunku oraz pana Sylwestra Nicewicza  za oprawę fotograficzną spotkania.

 

GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na FB biblioteki:

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.5328319600596749/5328316693930373/

Jubileuszowa X odsłona Narodowego Czytania odbyła się 5 września w Kumelsku. Tegoroczna edycja, wzorem lat ubiegłych, odbyła się pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.

Na początku pani dyrektor biblioteki GBP w Czerwonem Teresa Alina Skrodzka wraz z przewodniczącą Justyną Góralczyk - Koła Gospodyń Wiejskich „Kreatywne babeczki” w Kumelsku  powitały wszystkich przybyłych gości.

Następnie w kilku zdaniach opowiedziała o ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania i tegorocznej lekturze. W tym roku zaproszenie do współorganizowania imprezy przyjęli: KGW „Kreatywne babeczki” w Kumelsku, sołtys z miejscowości Kumelsk i radny gminy Kolno.

W Remizie OSP w Kumelsku, która  tego dnia zamieniła się w salon państwa Dulskich, czytali członkinie KGW w Kumelsku, Leszek Góralczyk - sołtys miejscowości Kumelsk i Krystian Borawski - radny gminy Kolno. Fragmenty utworu czytane były z podziałem na role przez: Dulska – Beata Włodkowska, Dorota Żebrowska i Justyna Góralczyk, zaś Hanka - Joanna Salachowska. Jako Hesia wystąpiła Katarzyna Kotowska, a Melą były Ewa Staniszewska i Emilia Zduńczyk. Zbyszka przedstawili Krystian Borawski i Leszek Góralczyk,  Lokatorką była Ewa Staniszewska , zaś jako Juliasiewiczowa wystąpiły Renata Domańska i Klaudia Włodkowska. W rolę Dulskiego wcielił się Leszek Góralczyk. Warto było przyjść i posłuchać – lektorzy wykazali się bowiem niebywałym kunsztem aktorskim.

Uczestnicy akcji czytelniczej byli zachwyceni gościnnością gospodarzy, którzy zadbali o wyjątkowy klimat spotkania. Dzięki nim, cała akcja utrzymana była w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Organizatorzy dziękują lektorom i słuchaczom za to, że zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień.

GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na FB biblioteki:

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.4230036340425086/4230033987091988/

Już po raz ósmy Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku, pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, 6 września na placu przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Wykowie  „Balladynę” Juliusza Słowackiego czytali przedstawiciele władz gminy Kolno, sołtysi wsi Wykowo i Brzozowo, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wykowie, członkowie KGW i OSP w Wykowie. W tym roku zaproszenie do współorganizowania imprezy przyjęli: Szkoła Podstawowa i Koło Gospodyń Wiejskich w Wykowie.

Narodowe Czytanie w Wykowie  zainaugurował Józef  Bogdan Wiśniewski - wójt gminy Kolno, który wraz z Mariuszem Wesołowskim – dyrektorem Centrum Kultury Gminy Kolno lekturę „Balladyny” rozpoczęli od aktu I- sceny 1. Z bogatej problematyki utworu przedstawiliśmy tylko kilka wątków, w siedmiu zaadaptowanych przez nas scenach. Za sprawą naszych znamienitych lektorów przenieśliśmy się w świat prehistoryczny, w którym baśniowość mieszała się z rzeczywistością, do miejsc ważnych dla historii Polski, gdzie zrodziła się nasza państwowość, w okolice Gniezna i jeziora Gopło.  W rolę lektorów wcieli się: sołtysi gminy Kolno, nauczyciele i uczniowie SP w Wykowie oraz członkowie KGW, OSP w Wykowie.

Uczestnicy akcji czytelniczej byli zachwyceni gościnnością gospodarzy, którzy zadbali o wyjątkowy klimat spotkania. Dzięki nim, cała akcja utrzymana była w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Organizatorzy dziękują Sylwestrowi Nicewiczowi za oprawę medialną spotkania. Dziękujemy lektorom i słuchaczom za to, że zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień.

 

GBP Czerwone

Galeria zdjęć na naszym fb: GBPczerwone

Już po raz siódmy Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku, pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, 8 września w remizie OSP w Janowie wybrane nowele wybitnych polskich pisarzy czytali przedstawiciele władz gminy Kolno, radni i sołtysi, ks. proboszcz parafii w Łosewie, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie, członkowie Klubu Seniora, KGW i OSP w Janowie. W tym roku zaproszenie do współorganizowania imprezy przyjęli: Szkoła Podstawowa, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Janowie.

Narodowe Czytanie w Janowie zainaugurował Józef Bogdan Wiśniewski - wójt gminy Kolno, który wraz z uczniami i nauczycielami SP w Janowie przeczytał „Katarynkę” Bolesława Prusa. W pięknie przygotowanej w stylu wiejskim remizie OSP w Janowie niewątpliwą ucztą dla ucha były prezentacje nowel Władysława Stanisława Reymonta pt. „Sprawiedliwie” i „Orka”. W rolę lektorów wcieli się: ks. Gabriel Jastrzębski, radni i sołtysi gminy Kolno, uczniowie i studenci oraz członkowie KGW, OSP i Klubu Seniora w Janowie. Niespodzianką dla przybyłych gości było spotkanie z karkonoskim kataryniarzem. Z niezwykłego instrumentu wybrzmiały bajeczne melodie wywołując na wszystkich twarzach najpierw zaskoczenie, a potem uśmiech.

Uczestnicy imprezy byli zachwyceni gościnnością gospodarzy, którzy zadbali o wyjątkowy klimat spotkania. Dzięki nim, cała akcja utrzymana była w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Organizatorzy dziękują Sylwestrowi Nicewiczowi i Stowarzyszeniu KaFCuki za pomoc w organizacji spotkania. Dziękujemy lektorom i słuchaczom za to, że zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień.

 

GBP Czerwone

GALERIA ZDJĘĆ

Już po raz szósty Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku, pod honorowym patronatem pary prezydenckiej,  9 września, na placu przy Szkole Podstawowej w Zaskrodziu, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytali przedstawiciele władz gminy Kolno, radni i sołtysi gminy Kolno, dyrektorzy i pracownicy jednostek gminnych, dyrektor i nauczyciele SP w Zaskrodziu, członkowie KGW i OSP w Zaskrodziu. W tym roku zaproszenie do współorganizowania imprezy przyjęli: Szkoła Podstawowa, sołtys, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Zaskrodziu.

Spotkanie z Żeromskim zainaugurował Józef Bogdan Wiśniewski - wójt gminy Kolno. W dalszej części czytali: Teresa Andrzejewska, Henryk Hermanowski, Krystyna Kajko, Małgorzata Mielańczuk, Alicja Mrozik, Ryszard Orłowski i Stanisław Szymańczyk. Sielankowo - komiczne życie w Nawłoci w dialogach przedstawili: Barbara Długozima, Marek Góralczyk, Hanna Kłos, Katarzyna Kulągowska, Beata Mroczkowska, Piotr Paliwoda, Agnieszka Sadowska, Marek Stachelek i Anna Terepka.  W końcowej części wspólnej lektury "Przedwiośnia" wystąpili: Anna Fiertek, Justyna Sałek, Alfred Samul i Marcin Sekściński. Narrację końcową wygłosiła Bożena Wiśniewska.

Narodowe Czytanie w Zaskrodziu utrzymane było w stylu pikniku patriotycznego. Oprawą muzyczną spotkanie uświetnił zespół "Czerwieniacy". Uczestnicy imprezy byli zachwyceni gościnnością gospodarzy. Przy szkole, która na ten czas stała się dworem w Nawłoci, dyrektor i nauczyciele, sołtys,  panie z KGW i strażacy z OSP w Zaskrodziu przygotowali dla gości przepyszne, swojskie potrawy. Gospodarze zadbali również o wyjątkowy klimat spotkania. Dzięki nim, cała akcja utrzymana była w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Organizatorzy dziękują również Sylwestrowi Nicewiczowi za oprawę medialną spotkania. Wszystkim, którzy zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień, serdecznie dziękujemy.

 

Barbara Sielawa

GBP Czerwone

GALERIA ZDJĘĆ

zdjęcia autorstwa Sylwestra Nicewicza

Marszem weselnym i staropolskim powitaniem chlebem i solą rozpoczęło się 2 września w Borkowie Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. „Młodą parę” i przybyłych na to niecodzienne wydarzenie gości powitali Anna Cudnik – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Borkowie i Sławomir Cudnik – sołtys Borkowa.

W Remizie OSP w Borkowie, która na ten wyjątkowy wieczór stała się bronowicką chatą z 1900 r., czytali przedstawiciele władz gminy Kolno, radni  i sołtysi gminy Kolno, ksiądz proboszcz, dyrektorzy i pracownicy jednostek gminnych, nauczyciele, studenci, uczniowie szkół średnich, członkowie OSP w Borkowie i Czerwonem, Koła Gospodyń Wiejskich  w Borkowie i zespołu „Czerwieniacy”.

Narodowe Czytanie „Wesela” zainaugurował Józef Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno. Podczas spektaklu Panną Młodą była Katarzyna Dąbkowska, zaś jako Pan Młody wystąpił Łukasz Cudnik . Jako druhna wystąpiła Milena Kordal zaś w rolę drużby wcielił się Szymon Kordal. Rolę księdza zagrał ks. Krzysztof Wróblewski, a Gospodarzy Anna i Sławomir Cudnik. Czepca przedstawili Grzegorz Okurowski i Janusz Wielbut zaś Czepcową była Małgorzata Wielbut. Jako dziennikarze wystąpili Dariusz Wojciech Przestrzelski i Marcin Sekściński. Muzykantem był Krzysztof  Kajko, Nosem  Kazimierz Koter, Kasprem Marek Góralczyk. Jako poeci wystąpili: Teresa Skrodzka, Marek Baczewski, Alfred Samul i Stanisław Szymańczyk. W rolę ojca wcielił się Tadeusz Połomski. Radczyniami były: Krystyna Kajko, Jolanta Kordal, Barbara Patalan, Janina Rybka i Wiesława Wiśniewska. Jako Klimina wystąpiły Danuta Bajno i Iwona Gołaś. W rolę Zosi wcieliły się Bożena Wieczorek i Barbara Zegarowicz. Jako Haneczka wystąpiła Małgorzata Skrodzka zaś Kasię zagrała Agnieszka Olszewska.

Narodowe Czytanie w Borkowie utrzymane było w stylu biesiady weselnej. Oprawą muzyczną spektakl uświetnił niezastąpiony zespół „Czerwieniacy”. Jak „Wesele” to wesele – bogaty stół, weselne pieśni no i prezenty. Stwierdzając, że na wesele nie przychodzi się z pustą ręką, Józef  Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno  i Stanisław Szymańczyk – dyrektor ZOPO obdarowali „młodą parę” prezentami – każde z nich dostało – poradnik małżeński.

Już po raz piąty Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku w organizację imprezy włączyli się: Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Borkowie, sołtys Borkowa – Sławomir Cudnik, radny gminy Kolno – Marek Baczewski, ks. Krzysztof Wróblewski, Centrum Kultury Gminy Kolno oraz zespół „Czerwieniacy”.

Kto nie był z nami w Borkowie, niech żałuje. Wartkie dialogi i wzniosłe monologi prezentowane przez znakomicie przygotowanych lektorów oraz pieśni weselne śpiewane przez „Czerwieniaków” były prawdziwą ucztą dla ucha. Organizatorzy dziękują Sylwestrowi Niecewiczowi za oprawę medialną Narodowego Czytania. Wszystkim, którzy zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy wieczór serdecznie dziękujemy.

 

Obszerna relacja fotograficzna i film z wydarzenia autorstwa Pana Sylwestra Nicewicza znajduje się na stronie internetowej http://www.foto.nicewicz.pl/

 GBP w Czerwonem

 

GALERIA ZDJĘĆ

Rekordową liczbę, bo 27 lektorów zgromadziło Narodowe Czytanie w gminie Kolno. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem, 3 września, przedstawiciele władz gminy Kolno, radni gminy Kolno, dyrektorzy i pracownicy jednostek, członkowie stowarzyszeń: „KaFCuki”, „Integracja”, OSP w Czerwonem, zespoły „Czerwieniacy” i „Zabielanki”, uczniowie i studenci, czytali fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W tym roku zaproszenie biblioteki do współorganizowania imprezy przyjęło Centrum Kultury Gminy Kolno. Spotkanie z Sienkiewiczem zainaugurował Józef Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno, czytając początek rozdziału pierwszego. W dalszej części rozdziałów I i II w role rozmówców wcieli się: Wiesława Wiśniewska, Alfred Samul, Marcin Sekściński i Marzena Szczech. Wątek romansowy powieści, dzieje miłości Winicjusza i Ligii, przedstawili w dialogach: Barbara Siwik, Kazimierz Koter, Grzegorz Okurowski, Tadeusz Połomski, Agata Połomska, Marzena Banach, Stanisława Chmielewska, Mateusz Konstanty, Barbara Jackiewicz, Magdalena Chylińska i Krystyna Narowska. Scenę „Rzym się pali” zaprezentowali w dialogu: Krystyna Kajko, Marek Góralczyk, Wojciech Zakrzewski, Grzegorz Okurowski i Adrianna Zielińska. Narrację o zakończeniu igrzysk i zwycięstwie chrześcijaństwa nad złem pogańskiego świata wygłosili: Henryk Duda, Janina Duda, Jadwiga Kołowajtys, Anna Góralczyk, Janina Góralczyk i Anna Przytuła.

Już  po raz czwarty gmina Kolno wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, odbywającej się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Józef Bogdan Wiśniewski kończąc Narodowe Czytanie w Czerwonem podziękował zarówno lektorom jak i słuchaczom za zaangażowanie w przebieg spotkania. Była to znakomita okazja , by na nowo odkryć artyzm słowa polskiego noblisty i wspólnie przeżyć przygody Sienkiewiczowskich bohaterów.

Barbara Sielawa

 

GALERIA ZDJĘĆ