W sali konferencyjnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem 18 lipca 2019 r. odbyło się świętowanie zakończenia projektu "Szlakiem podlaskich smaków" realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem. Dotację na realizację projektu w kwocie 8 500 zł pozyskaliśmy w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Równać Szanse 2018 - Regionalny Konkurs Grantowy". Grupa projektowa z terenu gminy Kolno w składzie: Antosiewicz Natalia, Banach Bartosz, Banach Patrycja, Bazydło Maja, Kołowajtys Przemysław, Konstanty Mateusz, Kossakowska Ewelina, Okurowska Monika, Piwowarska Mara, Piwowarski Damian, Rydel Monika i Siebuła Gabriela intensywnie pracowała pod okiem koordynatora Teresy Aliny Skrodzkiej – dyrektor GBP w Czerwonem.

Podczas uroczystości świętowania zakończenia projektu zaproszeni goście, a wśród nich dyrektorzy instytucji gminnych, radni, sołtysi, partnerzy i sponsorzy, lokalne grupy działania oraz najbliższe rodziny uczestników projektu mieli okazję poznać efekty ich półrocznej pracy. W trakcie uroczystości można było obejrzeć prezentację multimedialną będącą skrótowym zapisem działań projektowych. W ramach projektu młodzież uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, podczas których współpracowali ze starszym pokoleniem ze swego najbliższego otoczenia, rodziców, dziadków, przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń oraz kół wiejskich. Oprócz zajęć kulinarnych odbyły się warsztaty fotograficzne prowadzone przez Sylwestra Nicewicza. Efektem przeprowadzonych warsztatów kulinarnych i fotograficznych jest kalendarz kulinarny, w którym zostały umieszczone przepisy charakterystyczne dla Podlasia oraz składniki, sposób wykonania i zdjęcia potraw. W trakcie półrocznej pracy w projekcie młodzi ludzie nabyli szereg nowych umiejętności. Młodzież poznała swoje słabe i mocne strony, nauczyła się skutecznego planowania. Wychodząc poza miejsce swego zamieszkania nawiązali nowe, głębsze relacje z ludźmi i lokalnymi instytucjami. Publiczne zaprezentowanie swych działań i efektów wzmocniło wiarę w ich własne siły. Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili przybyłych gości na degustację regionalnych potraw.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu partnerów i sponsorów, za które serdecznie dziękujemy.

Partnerzy: Koło Gospodyń Wiejskich w Borkowie, Koło Gospodyń Wiejskich „Malinki” w Wincencie, Sylwester Nicewicz – Producent Drzwi, pasjonat fotografii, Stowarzyszenie KaFCuki, Gospodynie z Czerwonego – Jadwiga Banach, Janina Konstanty, Agnieszka Siebuła, Gospodynie z Kozła – Hanna Kalinowska, Małgorzata Łasek, Danuta Nicewicz, Dworek Wincenta – Lilla Wyka, Sławomir Cudnik – Sołtys Miejscowości Borkowo, Aleksandra Szyc – Redaktor Gazety Gminnej.

Sponsorzy: Józef Bogdan Wiśniewski – Wójt Gminy Kolno, Grzegorz Okurowski – Sołtys Miejscowości Czerwone, Dacholand Usługi Ogólnobudowlane – Marcin Malinowski i Piotr Sówka, Hotel Kozioł – Dariusz Jażdrzyk, Ferma Drobiu – Jacek Banaś, Janina Okurowska – Sklep Spożywczo-Przemysłowy w Wincencie.

Wszystkim, którzy okazali nam pomoc i życzliwość podczas realizacji projektu, serdecznie dziękujemy.

 

GBP w Czerwonem

 

Relacja autorstwa Sylwestra Nicewicza

 

Warsztaty kulinarne - lepienie pierogów Dzięki uprzejmości właścicieli Dworku Wincenta młodzież z projektu Równać Szanse miała okazję 11 czerwca nauczyć się lepienia pierogów. Zajęcia odbyły się w profesjonalnej kuchni restauracji. Wszystko wyszło znakomicie. Dziękujemy :) #rownacszanse

 

GALERIA ZDJĘĆ

Grupa młodzieży z Równać Szanse 18 maja wzięła udział w warsztatach kulinarnych. Robili żurek, kopytka i babkę ziemniaczaną według receptur gospodyń ze Stowarzyszenia KaFCuki.

 

GALERIA ZDJĘĆ

ZAPRASZAMY NA VIDEO

 

2019.04.15 - Szlakiem podlaskich smaków - sibrzaki z Borkowa

2019.04.04 - Szlakiem podlaskich smaków - kołduny

27 kwietnia młodzież biorąca udział w projekcie z Równać Szanse miała okazję nauczyć się wypieku chleba, robienia smalcu i ogórków. Tego dnia działaliśmy pod czujnym okiem i według rodzinnych przepisów gospodyń: Krystyny Banach, Hanny Kalinowskiej i Barbary Patalan. Efekty naszej pracy na zdjęciach.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Na kolejnym spotkaniu grupy projektowej, które odbyło się 13 kwietnia gospodynie z Kozła uczyły młodzież robić krokiety. Zobaczcie sami efekty minionych warsztatów kulinarnych.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Na kolejnym spotkaniu grupy projektowej programu Równać Szanse młodzież zapoznała się z przepisem i sposobem wykonania  kołdunów.  Panie z KGW "Malinki" z Wincenty uczyły młodych jak przygotować tę smaczną potrawę regionalną w oparciu o  przepisy  swoich mam i  babć. Młodzież ochoczo zabrała się do pracy, uczestnicząc równocześnie w warsztatach fotograficznych. Jak wypadła lekcja? Zobaczcie  zdjęcia.

GBP w Czerwonem

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

To projekt realizowany  w Gminnej Bibliotece Publicznej  w Czerwonem przez młodzież z Czerwonego,  Wincenty i okolic. Pozyskana dotacja z Programu Równać Szanse nie tylko  umożliwi młodym ludziom rozwinąć  pasje kulinarne i  fotograficzne, ale wpłynie także na rozwój  kompetencji społecznych. Podczas spotkań młodzież wraz z dorosłymi  mieszkańcami  poznaje dawne  przepisy, przygotowuje potrawy, które fotografuje, by wykorzystać je do wydania  kalendarza kulinarnego. Na dwóch ostatnich spotkaniach młodzi ludzie nauczyli się wypieku pączków i faworków.  W międzyczasie młodzież  na warsztatach fotograficznych, prowadzonych przez  Sylwestra Nicewicza,  poznawała tajniki fotografii. Przed nami kolejne spotkania i wyjazd edukacyjny podlaskim szlakiem kulinarnym do Leśnego Dworku, Pacowej Chaty i Leśnego Przysiółka, gdzie będziemy uczestniczyć  warsztatach kulinarnych.

 

GBP w Czerwonem

 

GALERIA ZDJĘĆ

Realizacja ubiegłorocznego projektu „Tu moje miejsce, tu jest mój dom”  tak spodobała się młodzieży z Czerwonego i okolic, że na jego podsumowaniu  mieli już gotowy plan na kolejne przedsięwzięcie.  Dla nas bibliotekarzy był  to sygnał dający siłę i napęd do działania, w wyniku czego,  po raz kolejny otrzymaliśmy dotację z Programu PAFW- Równać Szanse.  Biblioteka znów stanie się miejscem spotkań i działań  aktywnych młodych ludzi, którzy chcą zmieniać siebie i swoje środowisko, w którym żyją  Tym razem w ramach projektu, pn. „Szlakiem podlaskich smaków”  kilkunastoosobowa grupa osób, w wieku od 13 do 19 lat, będzie zbierać dawne przepisy kulinarne, by poznać regionalne smaki  swoich przodków. Do współpracy  zaproszą starsze pokolenie  ze swego najbliższego otoczenia, rodziców, dziadków i sąsiadów. W celu  lepszego pogłębienia sztuki kulinarnej uczestnicy projektu udadzą się na wyjazd edukacyjny – podlaskim szlakiem kulinarnym. W Leśnym Dworku, w Pacowej Chacie i Szlacheckim Przysiółku młodzi ludzie będą lepić pierogi, wypiekać podpłomyki,  uczyć się wyrabiania chleba, czy pieczenia rejbaka. Nabytą  wiedzę i umiejętności  oraz zgromadzone przepisy  wykorzystają  do samodzielnego przygotowania potraw, które sfotografują, a zdjęcia  po odpowiedniej obróbce  wykorzystają  do  wykonania  kalendarza kulinarnego.