Pracownicy bibliotek publicznych z województwa podlaskiego 8 maja 2024 r. w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku uczestniczyli w obchodach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Podczas uroczystości wręczono Nagrodę Srebrnej Róży oraz przyznano tytuł Podlaskiego Bibliotekarza Roku 2023.

Z przyjemnością informujemy, że w gronie nominowanych do konkursu Podlaski Bibliotekarz Roku 2023 organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich znalazła się Barbara Sielawa - starszy kustosz Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem Filii w Borkowie.

Wszyscy laureaci i nominowani w konkursie zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami.

 

W 2023 r. obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Był to jeden z największych zrywów narodowowyzwoleńczych w historii Polski. Chociaż zakończył się klęską miał ogromne znaczenie w dążeniach niepodległościowych następnych pokoleń Polaków. By przypomnieć tragizm i męstwo tamtych dni Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem zorganizowała 9 maja 2023 r. wieczornicę patriotyczną „Powstanie Styczniowe 1863 - 2023”.

Utwory poetyckie i fragmenty prozy o tematyce powstańczej zaprezentowali: Józef Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno, dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych z terenu gminy Kolno, zaś pieśni patriotyczne wykonał zespół „Czerwieniacy”. Dzięki wspaniałej interpretacji osób czytających i pięknym pieśniom w wykonaniu zespołu \\\"Czerwieniacy\\\" wieczór ten stał się wyjątkowym przeżyciem kulturalnym.

Podczas wieczornicy wręczono nagrody laureatom dwóch konkursów: konkursu wiedzy i konkursu plastycznego \\\"Powstanie Styczniowe 1863 - 2023\\\" zorganizowanych przez GBP w Czerwonem, które przebiegały pod honorowym patronatem Wójta Gminy Kolno. W konkursach wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Czerwonem, Janowie, Lachowie, Wykowie i Zabielu. Nagrody laureatom konkursu plastycznego wręczyły Teresa Alina Skrodzka – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem i Bożena Kowalewska – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolnie, a otrzymali je:

  1. Julia Pisiak – SP Czerwone - kl. VI, n- l przygotowujący: Beata Jakubowska
  2. Maja Smaka – SP Czerwone - kl. VI, n- l przygotowujący: Beata Jakubowska
  3. Julia Ałajko – SP Zabiele - kl. VII, n- l przygotowujący: Ewa Kiełczewska
  4. Maja Pupek – SP Zabiele - kl. VII, n- l przygotowujący: Ewa Kiełczewska

III. Julia Baranowska – SP Wykowo - kl. VIII, n- l przygotowujący: Grzegorz Jakubowski

III. Bartosz Pianka – SP Janowo - kl. VII, n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

Wyróżnienie:

– Jakub Cwalina – SP Janowo - kl. V, n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

– Julita Kopacz – SP Zabiele - kl. VII, n- l przygotowujący: Ewa Kiełczewska

– Kacper Malinowski – SP Janowo - kl. VIII, n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

– Dominika Matuszczak – SP Janowo - kl. VII, n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

– Paulina Michałowska – SP Janowo - kl. VIII, n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

– Aleksandra Plona – SP Janowo - kl. VIII, n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

– Natalia Śniadach – SP Czerwone - kl. VI, n- l przygotowujący: Beata Jakubowska

– Aleksandra Wesołowska – SP Wykowo - kl. VII, n- l przygotowujący: Grzegorz Jakubowski.

         Nagrody laureatom  konkursu wiedzy historycznej wręczyli: Józef Bogdan Wiśniewski – wójt Gminy Kolno, Grzegorz Okurowski – radny Gminy Kolno oraz Barbara Sielawa – starszy kustosz Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem. Największą wiedzą wykazali się:

  1. Dominik Bazydło – (28 pkt.) - SP Czerwone – n- l przygotowujący: Wojciech Kulas
  2. Joanna Imiela – (28 pkt.) - SP Czerwone – n- l przygotowujący: Wojciech Kulas
  3. Michał Przyborowski – (25 pkt.) - SP Lachowo – n- l przygotowujący: Robert Sekściński

III. Dawid Chaberek – (24 pkt.) - SP Janowo – n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

III. Amelia Długozima – (24 pkt.) -  SP Czerwone – n- l przygotowujący: Wojciech Kulas

III. Norbert Niebrzydowski – (24 pkt.) -  SP Lachowo – n- l przygotowujący: Robert Sekściński

- Kacper Malinowski – (20 pkt.) – SP Janowo – n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

- Adam Szczech – (19 pkt.) – SP Wykowo – n- l przygotowujący: Adam Grzymała,

- Dominika Matuszczak – (17 pkt.) – SP Janowo – n- l przygotowujący: Barbara Wądołowska

- Zuzanna Nadara – (17 pkt.) – SP Wykowo – n- l przygotowujący: Adam Grzymała

- Lena Wesołowska – (17 pkt.) – SP Wykowo – n- l przygotowujący: Adam Grzymała

 

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy, zaś nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursów zostały wręczone dyplomy podziękowania..

Józef Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno na zakończenie uroczystości przypomniał, że w Czerwonem stoi krzyż upamiętniający zamordowanych w tamtych czasach mieszkańców naszej gminy oraz podziękował organizatorom za zorganizowanie konkursów i wieczornicy patriotycznej.

         Organizatorzy dziękują Józefowi Rydzewskiemu - kierownikowi zespołu \\\"Czerwieniacy\\\" za przygotowanie oprawy śpiewaczo - muzycznej wieczornicy oraz Sylwestrowi Nicewiczowi za oprawę fotograficzną spotkania. Piękną dekorację sali na tę okoliczność wykonały nasze uzdolnione plastycznie pracownice: Beata Wasiulewska i Ewa Malska. Za inwencję twórczą i pomysłowość  naszym paniom serdecznie dziękujemy.

            Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie i przybyłym gościom serdecznie dziękujemy.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Partnerstwo dla Książki, przyznało Gminnej Bibliotece Publicznej w Czerwonem dotację w kwocie 12 950 zł. Biblioteka otrzymane dofinansowanie przeznaczy na realizację przedsięwzięcia pn. „Z legendą przez Polskę”. Projekt zrealizujemy w partnerstwie ze Stowarzyszeniem KaFCuki, Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Gminy Kolno „Integracja”, szkołami podstawowymi z terenu gminy Kolno. Przedsięwzięcie będzie realizowane w terminie od 1 marca do końca sierpnia 2019 r. Projekt jest adresowany do dzieci, młodzieży i ich dziadków z terenu gminy Kolno.

 Celem realizowanego zadania jest upowszechnianie literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez działania edukacyjne, oświatowe i kulturalne. W ramach wydarzeń literackich zorganizujemy:

  • spotkania autorskie z twórcą legend i podań,
  • głośne czytanie legend w szkołach z udziałem samorządowców, przedstawicieli klubów seniora, stowarzyszeń i lokalnej społeczności,
  • grę terenową,
  • warsztaty plastyczne,
  • warsztaty teatralne przygotowujące do przedstawienia legendy,
  • konkursy,
  • podróż w przeszłość, czyli wycieczkę szlakiem legend polskich do Krakowa i Wieliczki.

Mamy ogromną nadzieję, że podejmowane działania przyczynią się do skupienia wokół biblioteki zbiorowości ludzi czytających, wzmocnienia poczucia tożsamości narodowej. A współpraca ze stowarzyszeniami sprawi, że biblioteka stanie się miejscem budzącym zaufanie społeczne, zaktywizuje społeczność lokalną, wzmocni jej kulturotwórczą rolę. Na uroczystości podsumowującej projekt, uczestnicy projektu w formie prezentacji multimedialnej zaprezentują swoje działania, a zwycięzcy konkursów otrzymają nagrody.

 

Chętnych zapraszamy do udziału w projekcie i wyruszenia z biblioteką w literacką podróż z legendą.

GBP w Czerwonem


Czerwone 50
18-500 Kolno
NIP: 291-01-11-269
REGON: 000893216

Tel. 86 262 34 56
Tel. Kom. 504 187 529

Godziny Otwarcia: Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00
środa nieczynne dzień pracy wewnętrznej

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Dyrektor Teresa Alina Skrodzka
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Starszy kustosz Barbara Sielawa

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

Krzysztof Paszko e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



Borkowo 41
18-500 Kolno

Tel. 86 261 03 34

Godziny Otwarcia: Czwartek - Piątek 10:00 - 17:00

Pierwsza i druga sobota miesiąca  9:00 – 13:00

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - Starszy kustosz Barbara Sielawa




Zabiele 165
18-500 Kolno

kom. 504 187 529

Godziny Otwarcia: Poniedziałek 09:00 - 16:00






Lachowo 35
18-500 Kolno

Tel. 504 187 529

Godziny Otwarcia: Wtorek 09:00 - 16:00



Obecna biblioteka jako instytucja kultury ma bogatą historię, placówka ta niejednokrotnie zmieniała swoje nazwy.

Gromadzka Biblioteka Publiczna powstała po drugiej wojnie światowej w 1946 r. W tymże roku odnotowany został pierwszy wpis do księgi inwentarzowej. Na otwarciu biblioteki obecne były władze powiatowe, odbyła się również część artystyczna przygotowana przez nauczyciela Szkoły Podstawowej w Czerwonem. Początki działalności były bardzo trudne, brakowało odpowiedniego lokalu, książek i kadry bibliotecznej. Biblioteka mieściła się w jednym niewielkim pomieszczeniu. Do chwili objęcia posady bibliotekarza przez panią Wandę Kozioł, w bibliotece przewinęło się trzech pracowników z czego każdy z nich pracował około jednego roku. Pani Kozioł pracowała bibliotece do 28 lutego 1969 r. Po niej posadę w bibliotece przejęła pani Celina Paliwoda, która pełniła obowiązki kierownika biblioteki.

Z dniem 1 stycznia 1974 r. nazwa placówki została zmieniona na Gminną Bibliotekę Publiczną. Od stycznia 1977 r. działała ona jako Filia Biblioteczna Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kolnie. Od dnia 1 maja 1992 r. nastąpił podział Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy na Miejską Bibliotekę Publiczną i Gminną Bibliotekę Publiczną w Kolnie z siedzibą w Czerwonem. Od 15 maja 2000 r. rolę kierownika, a później dyrektora pełniła pani Krystyna Bazydło, natomiast od 1 kwietnia 2007 r. na stanowisko dyrektora biblioteki została powołana pani Teresa Alina  Zajk.

1 stycznia 2012 roku w miejsce filii bibliotecznych w Borkowie, Lachowie i Zabielu utworzono punkty biblioteczne oraz zmieniono nazwę biblioteki na Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem. Uchwała XIII/63/11 Rady Gminy Kolno z dnia 9 grudnia 2011 r. nadano bibliotece statut.

Obecnie Biblioteka Publiczna w Czerwonem mieści się w samodzielnym budynku o pow. ok. 527 m2.  Posiada ona wypożyczalnię ogólną dla dzieci i dorosłych, czytelnią ogólną, gabinet dyrektora, pracownię komputerową, pomieszczenie z grami planszowymi i zabawkami, z którego korzystają najmłodsi czytelnicy. Obiekt rozbudowano, wyremontowano i wyposażono dzięki dofinansowaniu z PROW na lata 2007-2013. Jest tu siedziba OSP, zespołu Czerwieniacy oraz Stowarzyszenia KAFCUKI.

Na koniec 2012 r. stan księgozbioru w Gminnej Bibliotece Publicznej i w jej 3 punktach wynosił 33 832 woluminy. Zarejestrowano 16 247 odwiedzin w bibliotece. Wypożyczono 13 094 wol. w ciągu roku. Udostępniono 3 385 czasopism bieżących. Udzielono 1 716 informacji.

Do podstawowych zadań biblioteki należą gromadzenie, opracowanie, udostępnianie zbiorów, wymiana międzybiblioteczna, organizowanie różnorodnych form pracy z czytelnikiem służących popularyzowaniu nauki, kultury i sztuki. Najbardziej wartościowymi formami tej działalności są lekcje biblioteczne, spotkania z pisarzami, konkursy czytelnicze i plastyczne, montaże słowno-muzyczne, wycieczki edukacyjno-krajoznawcze.