Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Partnerstwo dla Książki. Zgodnie z wymogami programowymi projekt zrealizujemy w partnerstwie z dwoma stowarzyszeniami KaFCuki i „Integracja”. Adresaci projektu to dzieci i młodzież z terenu gminy Kolno. Dotację w kwocie 12 800 zł przeznaczymy na realizację przedsięwzięcia pn. „ Literackie i historyczne wspomnienie Józefa Piłsudskiego w 150 rocznice urodzin Marszałka”.
Celem realizowanego projektu jest upowszechnianie literatury i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez działania edukacyjne, oświatowe i kulturalne służące rozbudzeniu zainteresowania literaturą oraz zachęcenie przyjścia do biblioteki. Poruszanie się wokół tematyki historycznej dotyczącej postaci i zasług Marszałka Józefa Piłsudskiego wpłynie na poczucie tożsamości narodowej wśród dzieci i młodzieży. Podczas realizacji projektu wykorzystamy literaturę piękną i historyczną z okresu działalności wielkiego patrioty. Działania projektowe rozpocznie wykład historyczny o dążeniu do niepodległej Polski i roli Marszałka. W ramach wydarzeń literackich zorganizujemy spotkanie autorskie z krytykiem literackim, który przybliży postać Józefa Piłsudskiego w literaturze. W cyklu głośnego czytania z samorządowcami wykorzystamy m.in. takie pozycje jak " Książka o Wielkim Wodzu", czy "Cud nad Wisłą". Odbędą się również warsztaty historyczne, plastyczne i teatralne oraz gra terenowa. Podczas zajęć uczestnicy projektu będą mieli okazję poznać, w oparciu o literaturę piękną i popularnonaukową, zagadnienia związane z dążeniem do odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Konkurs wiedzy, plastyczny oraz przedstawienie teatralne będzie dopełnieniem tej wiedzy. Dla najbardziej aktywnych uczestników projektu zorganizujemy wyjazd do Dworu Piłsudskiego w Zułowie na Litwie.
Dzięki uczestnictwu w projekcie młodzi ludzie uświadomią sobie jak ważne dla ich rozwoju emocjonalnego i umysłowego jest czytanie. Sięgną po proponowaną im wartościową literaturę. Czytanie stanie się dla nich rozrywką, sposobem spędzenia wolnego czasu. Działania projektowe przyczynią się do rozbudzenia potrzeb literackich, wyrobienia nawyku czytania, a tym samym wzrostu poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Podejmowane działania projektowe przyczynia się do skupienia wokół biblioteki zbiorowości ludzi czytających. Biblioteka dzięki współpracy z dwoma stowarzyszeniami stanie się miejscem, które zaktywizuje społeczność lokalną. Wspólna realizacja projektu wzmocni jej kulturotwórczą rolę. Uczestnicy projektu nabędą umiejętności właściwego zachowania się i korzystania z miejsc użyteczności publicznej. Wiedza historyczna nabyta i utrwalona podczas działań projektowych wzmocni poczucie przynależności narodowej wśród odbiorców projektu. Działania projektowe zostaną utrwalone i wykonane w formie prezentacji multimedialnej, którą młodzież przedstawi na zakończenie projektu.
Teresa Skrodzka – dyrektor GBP w Czerwonem