50 osobowa grupa osób dorosłych z terenu gminy Kolno od 19 do 21 lipca 2021 r. uczestniczyła w wycieczce zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czerwonem. Wyjazd do Zakopanego był jednym z działań w ramach realizacji projektu „Podróże z kulturą i sztuką”, na który biblioteka pozyskała dotację z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Programu Kultura Dostępna.
Pierwszego dnia wycieczki po długiej podróży i zakwaterowaniu w Domu Wypoczynkowym Grzybek pod Zakopanem wjechaliśmy wagonikami kolei linowo – terenowej na Gubałówkę. Ma ona wysokość od 1120 m na wschodnim końcu do 1129 m na zachodnim końcu. Nazwa Gubałówka pochodzi od znajdującej się na niej polany Gubałówka, tej zaś od nazwiska Gubała. Góra jest popularna wśród turystów odwiedzających Zakopane. Z jej grzbietu roztacza się panorama całych polskich Tatr i Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego wraz z ich słowacką częścią.
Drugiego dnia zwiedziliśmy Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma. W zakopiańskiej willi Atma mieści się jedyne na świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego (1882-1937). Ten największy po Fryderyku Chopinie polski kompozytor od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, a pod koniec życia osiadł tu na stałe, zamieszkując w willi przy ul. Kasprusie. Muzeum mieści się na parterze willi i prezentuje podstawowe informacje o życiu i twórczości kompozytora, ukazuje jego kontakty z Zakopanem, gromadzi zachowane po nim rzeczy osobiste. Na szlaku naszej wędrówki było także Muzeum Stylu Zakopiańskiego. „Koliba” - pierwsza willa w stylu zakopiańskim, projektowana przez Stanisława Witkiewicza dla polskiego ziemianina z Ukrainy Zygmunta Gnatowskiego i wybudowana w latach 1891-93 przy ul. Kościeliskiej. Następnie udaliśmy się na spektakl „Demonizm Zakopiański” do Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, który działa od 1985 roku, a pomysłodawcami jego utworzenia była grupa studentów PWST im. L. Solskiego w Krakowie. W teatrze, poza spektaklami, odbywają się również koncerty, wystawy, warsztaty i festiwale. „Demonizm Zakopiański” St. I. Witkiewicza ukazuje Zakopane jako jedynego bohatera przedstawienia i jego fenomen jako miejsce – mitu artystycznego oraz „zimowej stolicy Polski”. Scenografia to trzy białe zastawki, które były przesuwane i służyły za tła oraz ekrany w teatrze cieni. Na scenie cały czas znajdowało się troje aktorów z pobielonymi twarzami (Dorota Ficoń, Marek Wrona i Krzysztof Wnuk) ubrani w czarne garnitury, czarne podkoszulki i czarne kapelusze. Aktorzy przez cały spektakl wykonywali rozmaite układy ruchowe, tańcząc, prezentując coś na kształt żywych obrazów oraz śpiewając. A jednak całość, spektakl, usadzenie widzów w formie kameralnej przy stolikach kawiarnianych, kontakt aktora z widzem i czas trwania, zapewniła miły wieczór w teatrze.
Wycieczkę zakończyły atrakcje przygotowane przez GBP w Czerwonem, spływ Dunajcem i wizyta na Starym Mieście w Krakowie.
Wycieczka do Zakopanego, to jedno z zadań projektu „Podróże z kulturą i sztuką” realizowanego przez GBP w Czerwonem. Wyjazd dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i zapewne na długo go zapamiętamy, tym bardziej, że niektórzy z nas w tych miejscach byli po raz pierwszy.
Organizatorzy dziękują Sylwestrowi Nicewiczowi za oprawę medialną zadania oraz wszystkim uczestnikom wyjazdu zorganizowanego w ramach projektu „Podróże z kulturą i sztuką” dofinansowanego z MKDNiS z programu Kultura Dostępna.
"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sortu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".
GBP w Czerwonem
Galeria zdjęć na fb biblioteki:
https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.4094581400637248/4094580743970647/
https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.4094605397301515/4094603477301707/
https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.4094635193965202/4094631873965534/