W Tygodniu Bibliotek, który w 2024 roku przebiega pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie” 9 maja mieliśmy przyjemność gościć grupę przedszkolną i uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie wraz z nauczycielami Bożeną Fabiszewską i Elżbietą Konstanty na zajęciach literackich i zabawach dydaktycznych tematycznie związanych z książką i biblioteką

"Biblioteka - miejsce na czasie" nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to inne niestandardowe formy.

Gabriela Lutrzykowska - przedstawicielka młodzieżowego DKK działającego przy bibliotece w Borkowie zaprezentowała dzieciom w formie teatrzyku Kamishibai "Calineczkę" Hansa Christiana Andersena.

Biblioteka to również przestrzeń do świetnej zabawy, dlatego nie zabrakło w tym dniu harców na placu zabaw.

Biblioteka to również miejsce wzajemnej życzliwości i serdeczności.  Dziękujemy za życzenia i laurkę, którą otrzymaliśmy.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Po co czytać książkę, skoro można obejrzeć film? Po co sięgać po gazetę, jeśli można wysłuchać wiadomości lub poserfować po necie? Czytamy z różnych powodów. Dla rozrywki, by zdobyć wiedzę, by przenieść się na chwilę w świat wyobraźni. Lubię czytać i tę pożyteczną umiejętność staram się propagować wśród innych.

Biblioteka publiczna i biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie 29 września włączyły się w ogólnopolską akcję Dnia Głośnego Czytania.  W rolę lektorów, przeprowadzających ciekawe, niejednokrotnie okraszone dużą dawką humoru rozmowy z dziećmi, wcielili się przedstawiciele borkowskiej społeczności: ksiądz Krzysztof Wróblewski – proboszcz Parafii pw. Trójcy św. w Borkowie, państwo Janina i Henryk Duda oraz Magdalena Chylińska – animator Centrum Kultury Gminy Kolno.

Książka to edukacja, humor i rozrywka, co udowodnili uczestnicy spotkania w Borkowie. Człowiek wychowany przez „szklany ekran” funkcjonuje zupełnie inaczej, niż ktoś, kto czyta książki. Czytanie wzmacnia pamięć, bo mózg, jak mięśnie potrzebuje intensywnej gimnastyki. Czytajmy więc, a szczególnie czytajmy dzieciom, które często poza komputerem nie widzą świata. Wskażmy im inną, bardziej pożyteczną formę spędzania wolnego czasu, a w przyszłości to na pewno zaprocentuje.

 

Barbara Sielawa

 

GALERIA ZDJĘĆ

Słychać ostatnie szepty, za chwilę wyjdą aktorzy. Przestrzeń na widowni gorąca od emocji. Skupienie, podekscytowanie…

Do obcowania ze sztuką poprzez teatralną adaptację dzieła klasyki literatury dziecięcej baśni braci Grimm "Muzykanci z Bremy" zaprosiła najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Borkowie 28 września 2011 roku krakowska grupa teatralna ART – RE.

Profesjonalna gra aktorów, piękne stroje, scenografia i muzyka wprowadziły dzieci w magiczny świat teatru. To interaktywne przedstawienie, mające formę śpiewogry, angażowało i zapraszało widzów do współtworzenia spektaklu. Aktorzy prowadzili z widownią improwizowany dialog, zachęcali do wspólnego tańca i śpiewania piosenek. Tu każdy, choć przez chwilę, mógł poczuć się artystą i trzeba przyznać, że dzieci spontanicznie i ochoczo wykonywały zadania sceniczne. Możliwość wystąpienia razem z aktorami, pozwoliła im kreować ten bajkowy świat.

Dla dzieci był to doskonały wstęp do obcowania ze sztuką, z magią, w której fantazja miesza się z rzeczywistością. Świat teatru pełen literatury, słowa, ruchu, uszlachetnia i uczy empatii oraz pozwala otworzyć się aktorom i widzom na otaczającą ich rzeczywistość.

To wspólne przedsięwzięcie szkoły i biblioteki w Borkowie możliwe było dzięki wsparciu finansowemu Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie Jolanty Siwik, za co serdecznie dziękujemy.

Barbara Sielawa