Realizacja ubiegłorocznego projektu „Tu moje miejsce, tu jest mój dom” tak spodobała się młodzieży z Czerwonego i okolic, że na jego podsumowaniu mieli już gotowy plan na kolejne przedsięwzięcie. Dla nas bibliotekarzy był to sygnał dający siłę i napęd do działania, w wyniku czego, po raz kolejny otrzymaliśmy dotację z Programu PAFW- Równać Szanse. Biblioteka znów stanie się miejscem spotkań i działań aktywnych młodych ludzi, którzy chcą zmieniać siebie i swoje środowisko, w którym żyją Tym razem w ramach projektu, pn. „Szlakiem podlaskich smaków” kilkunastoosobowa grupa osób, w wieku od 13 do 19 lat, będzie zbierać dawne przepisy kulinarne, by poznać regionalne smaki swoich przodków. Do współpracy zaproszą starsze pokolenie ze swego najbliższego otoczenia, rodziców, dziadków i sąsiadów. W celu lepszego pogłębienia sztuki kulinarnej uczestnicy projektu udadzą się na wyjazd edukacyjny – podlaskim szlakiem kulinarnym. W Leśnym Dworku, w Pacowej Chacie i Szlacheckim Przysiółku młodzi ludzie będą lepić pierogi, wypiekać podpłomyki, uczyć się wyrabiania chleba, czy pieczenia rejbaka. Nabytą wiedzę i umiejętności oraz zgromadzone przepisy wykorzystają do samodzielnego przygotowania potraw, które sfotografują, a zdjęcia po odpowiedniej obróbce wykorzystają do wykonania kalendarza kulinarnego.
Na podsumowanie zadania młodzież zaprosi przedstawicieli samorządu, nauczycieli, rodziców, dziadków, sąsiadów, by w formie prezentacji multimedialnej pokazać swoją półroczną pracę w projekcie. Przewidziana jest degustacja potraw przygotowanych przez młodzież, każdy z gości otrzyma również kalendarz kulinarny.
Pozyskana dotacja, w kwocie 8 500 zł, zostanie przeznaczona na przeprowadzenie warsztatów kulinarnych , fotograficznych, wyjazd edukacyjny, zakup artykułów spożywczych i aparatu cyfrowego. Założeniem programu Równać Szanse jest niwelowanie barier edukacyjnych i rozwojowych młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. Realizując projekt młodzież nauczy się samodzielnie i świadomie osiągać wytyczane przez siebie cele, zintegruje się w grupie i lepiej pozna otaczające je środowisko. Młodzi ludzie po raz kolejny utwierdzą się w przekonaniu, że dobrze jest być aktywnym, bo dzięki temu mogą wpływać na swoje otoczenie, zmieniać je na lepsze, co w rezultacie przyniesie im wiele satysfakcji i radości.
Chętnych zapraszamy do udziału w projekcie.
Teresa Skrodzka
dyrektor GBP w Czerwonem