- Szczegóły
- Odsłony: 1685
Już po raz jedenasty Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku zaproszenie do współorganizowania imprezy przyjęło Koło Gospodyń Wiejskich w Niksowiźnie. Pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, 8 września, na placu przy Domu Kultury w Niksowiźnie, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytali przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, świata edukacji i kultury, mieszkańcy Niksowizny, którzy przebrali się na tę okoliczność w piękne stroje z epoki.
Dzięki wspaniałym lektorom i aktorom przenieśliśmy się tego dnia na Grodzieńszczyznę, nad Niemen, w miejsca, które Eliza Orzeszkowa opisała w swojej powieści. Spotkanie z rodzinami Korczyńskich i Bohatyrowiczów zainaugurowali: Józef Bogdan Wiśniewski - Wójt Gminy Kolno, Tadeusz Klama - Starosta Kolneński, Adam Wojciech Sekściński - Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, ks. Gabriel Jastrzębski - proboszcz Parafii pw. NSJ w Łosewie. W dalszej części z podziałem na role czytali mieszkańcy Niksowizny: Anastazja Bralewska, Monika Bralewska, Dominika Matuszczak, Justyna Matuszczak, Marcin Matuszczak, Agnieszka Samul, Alfred Samul, Bogusław Samul, Joanna Socik oraz dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie: Bożena Duda, Justyna Karwowska, Aneta Roman, Barbara Wądołowska i Łukasz Sadowski. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania znacznie odbiegała od poprzednich. Do przeczytania jednego z rozdziałów organizatorzy zaprosili osoby chętne z publiczności, na które później czekała miła niespodzianka. Lektorzy ci zostali w drodze losowania obdarowani prezentami. Jerzy Duda otrzymał piękny książkowy album ufundowany przez Józefa Bogdana Wiśniewskiego - Wójta Gminy Kolno. Jolanta Giedrojć otrzymała koc, zaś Barbara Jackiewicz opiekacz - obie nagrody ufundowane przez KGW w Czerwonem. Agnieszka Niedziołka wylosowała dwa bilety do Opery Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku na spektakl "Brodway Dance Club". Fundatorem tej nagrody był Adam Wojciech Sekściński - Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego. Andrzej Śliwka wylosował weekendowy pobyt dla dwóch osób w pensjonacie "Noclegi w Dolinie Pisy" ufundowany przez Danutę i Sylwestra Nicewiczów. Niewątpliwą atrakcją była inscenizacja żniw i młócenia cepami w wykonaniu KGW w Niksowiźnie. W zjawiskowej inscenizacji udział wzięli: Marzena Banach, Jan Bugnacki, Anna Pupecka i Tadeusz Socik, zaś przepiękne wianki wyplatały w trakcie trwania całej imprezy Teresa Bugnacka i Wanda Alina Dymek.
Narodowe Czytanie w Niksowiźnie utrzymane było w stylu pikniku wiejsko - dworskiego, który pięknymi pieśniami uświetnił zespół "Czerwieniacy". Uczestnicy imprezy byli zachwyceni gościnnością gospodarzy. Przy Domu Kultury, który na ten czas stał się zarówno dworem w Korczynie, jak zagrodą i polami Bohatyrowiczów, KGW w Niksowiźnie przygotowało dla gości przepyszne, swojskie i regionalne potrawy. Gospodarze zadbali również o wyjątkowy klimat spotkania. A wszystko to uświetnił na pięknych fotografiach Sylwester Nicewicz, za co mu dziękujemy.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy tak aktywnie zaangażowali się w tegoroczną akcję Narodowego Czytania. Dziękujemy lektorom i aktorom, zespołowi "Czerwieniacy", naszym partnerom, sponsorom i przybyłym gościom. Dobrze, że jesteście. Dzięki Wam możemy robić wyjątkowe rzeczy.
Galeria zdjęć na fb biblioteki:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=706021698237618&set=pcb.706024728237315
- Szczegóły
- Odsłony: 1674
XI odsłona Narodowego Czytania odbyła się 2 września w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lachowie. Tegoroczna edycja, wzorem lat ubiegłych, odbyła się pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, zbiór czternastu utworów wchodzących w skład pierwszego tomu „Poezyj”, wydanych w Wilnie w roku 1822. Wybrano ten tomik ze względu na upamiętnienie dwusetnej rocznicy opublikowania dzieła, które uznano za symboliczne otwarcie epoki romantyzmu w literaturze polskiej.
W imieniu organizatorów pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem Teresa Alina Skrodzka wraz z Jadwigą Filipkowską – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lachowie oraz Bogumiłą Mikucką - w-c dyrektor tejże szkoły powitały wszystkich przybyłych gości.
Do wspólnego czytania lektury zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele władz Gminy Kolno, Zespół Ludowy Czerwieniacy, Koło Gospodyń Wiejskich "Lawenda" w Lachowie, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy Kolno oraz nauczyciele szkoły w Lachowie i I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie.
Zgodnie z tradycją Narodowe Czytanie w Gminie Kolno rozpoczął Józef Bogdan Wiśniewski - wójt Gminy Kolno, który wspólnie z księdzem Krzysztofem Malinowskim proboszczem Parafii pw. Zwiastowania NMP w Lachowie, Agnieszką Dudą - dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolnie i Ewa Sielawą - dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Kolnie przeczytali „Powrót taty" Adama Mickiewicza.
Kolejni znamienici lektorzy czytali później: „Panią Twardowską", „Kurhanek Maryli", „Rybki", „Romantyczność" i „Pierwiosnek" Adama Mickiewicza.
Po wspólnym czytaniu „Ballad i romansów” uczniowie Szkoły Podstawowej w Lachowie przedstawili inscenizację "Świtezianki" Adama Mickiewicza, którą przygotowali pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego pani Anny Przytuły.
Na pamiątkę tego wydarzenia każdy zainteresowany mógł otrzymać okolicznościową pieczęć na książce.
Organizatorzy dziękują lektorom i słuchaczom za to, że zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień. Podziękowania kierujemy także do pań z kuchni szkolnej i pań z KGW w Lachowie za przygotowanie słodkiego poczęstunku oraz pana Sylwestra Nicewicza za oprawę fotograficzną spotkania.
GBP w Czerwonem
Galeria zdjęć na FB biblioteki:
https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.5328319600596749/5328316693930373/