XI odsłona Narodowego Czytania odbyła się 2 września w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lachowie. Tegoroczna edycja, wzorem lat ubiegłych, odbyła się pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku prezydent Andrzej Duda zaproponował "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, zbiór czternastu utworów wchodzących w skład pierwszego tomu „Poezyj”, wydanych w Wilnie w roku 1822. Wybrano ten tomik ze względu na upamiętnienie dwusetnej rocznicy opublikowania dzieła, które uznano za symboliczne otwarcie epoki romantyzmu w literaturze polskiej.

W imieniu organizatorów pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem Teresa Alina Skrodzka wraz z Jadwigą Filipkowską – dyrektor  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lachowie  oraz Bogumiłą Mikucką  - w-c dyrektor tejże szkoły  powitały wszystkich przybyłych gości.

Do wspólnego czytania lektury zaproszeni zostali  m.in. przedstawiciele władz Gminy Kolno, Zespół Ludowy Czerwieniacy, Koło Gospodyń Wiejskich "Lawenda" w Lachowie, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy Kolno oraz nauczyciele szkoły w Lachowie i I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie.

Zgodnie z tradycją Narodowe Czytanie w Gminie Kolno rozpoczął Józef Bogdan Wiśniewski - wójt Gminy Kolno, który wspólnie z księdzem Krzysztofem Malinowskim proboszczem Parafii pw. Zwiastowania NMP w Lachowie, Agnieszką Dudą - dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolnie i Ewa Sielawą - dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Kolnie przeczytali „Powrót taty" Adama Mickiewicza.

Kolejni znamienici lektorzy czytali później: „Panią Twardowską", „Kurhanek Maryli", „Rybki", „Romantyczność" i „Pierwiosnek" Adama Mickiewicza.

Po wspólnym czytaniu „Ballad i romansów”  uczniowie Szkoły Podstawowej w Lachowie przedstawili inscenizację "Świtezianki" Adama Mickiewicza, którą przygotowali pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego pani Anny Przytuły.

Na pamiątkę tego wydarzenia każdy zainteresowany mógł otrzymać okolicznościową pieczęć na książce.

Organizatorzy dziękują lektorom i słuchaczom za to, że zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień. Podziękowania kierujemy także do pań z kuchni szkolnej i pań z KGW w Lachowie za przygotowanie słodkiego poczęstunku oraz pana Sylwestra Nicewicza  za oprawę fotograficzną spotkania.

 

GBP w Czerwonem

Galeria zdjęć na FB biblioteki:

https://www.facebook.com/GBPCZERWONE/photos/pcb.5328319600596749/5328316693930373/

Już po raz ósmy Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku, pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, 6 września na placu przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Wykowie  „Balladynę” Juliusza Słowackiego czytali przedstawiciele władz gminy Kolno, sołtysi wsi Wykowo i Brzozowo, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Wykowie, członkowie KGW i OSP w Wykowie. W tym roku zaproszenie do współorganizowania imprezy przyjęli: Szkoła Podstawowa i Koło Gospodyń Wiejskich w Wykowie.

Narodowe Czytanie w Wykowie  zainaugurował Józef  Bogdan Wiśniewski - wójt gminy Kolno, który wraz z Mariuszem Wesołowskim – dyrektorem Centrum Kultury Gminy Kolno lekturę „Balladyny” rozpoczęli od aktu I- sceny 1. Z bogatej problematyki utworu przedstawiliśmy tylko kilka wątków, w siedmiu zaadaptowanych przez nas scenach. Za sprawą naszych znamienitych lektorów przenieśliśmy się w świat prehistoryczny, w którym baśniowość mieszała się z rzeczywistością, do miejsc ważnych dla historii Polski, gdzie zrodziła się nasza państwowość, w okolice Gniezna i jeziora Gopło.  W rolę lektorów wcieli się: sołtysi gminy Kolno, nauczyciele i uczniowie SP w Wykowie oraz członkowie KGW, OSP w Wykowie.

Uczestnicy akcji czytelniczej byli zachwyceni gościnnością gospodarzy, którzy zadbali o wyjątkowy klimat spotkania. Dzięki nim, cała akcja utrzymana była w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Organizatorzy dziękują Sylwestrowi Nicewiczowi za oprawę medialną spotkania. Dziękujemy lektorom i słuchaczom za to, że zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień.

 

GBP Czerwone

Galeria zdjęć na naszym fb: GBPczerwone