Już po raz szósty Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku, pod honorowym patronatem pary prezydenckiej,  9 września, na placu przy Szkole Podstawowej w Zaskrodziu, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytali przedstawiciele władz gminy Kolno, radni i sołtysi gminy Kolno, dyrektorzy i pracownicy jednostek gminnych, dyrektor i nauczyciele SP w Zaskrodziu, członkowie KGW i OSP w Zaskrodziu. W tym roku zaproszenie do współorganizowania imprezy przyjęli: Szkoła Podstawowa, sołtys, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Zaskrodziu.

Spotkanie z Żeromskim zainaugurował Józef Bogdan Wiśniewski - wójt gminy Kolno. W dalszej części czytali: Teresa Andrzejewska, Henryk Hermanowski, Krystyna Kajko, Małgorzata Mielańczuk, Alicja Mrozik, Ryszard Orłowski i Stanisław Szymańczyk. Sielankowo - komiczne życie w Nawłoci w dialogach przedstawili: Barbara Długozima, Marek Góralczyk, Hanna Kłos, Katarzyna Kulągowska, Beata Mroczkowska, Piotr Paliwoda, Agnieszka Sadowska, Marek Stachelek i Anna Terepka.  W końcowej części wspólnej lektury "Przedwiośnia" wystąpili: Anna Fiertek, Justyna Sałek, Alfred Samul i Marcin Sekściński. Narrację końcową wygłosiła Bożena Wiśniewska.

Narodowe Czytanie w Zaskrodziu utrzymane było w stylu pikniku patriotycznego. Oprawą muzyczną spotkanie uświetnił zespół "Czerwieniacy". Uczestnicy imprezy byli zachwyceni gościnnością gospodarzy. Przy szkole, która na ten czas stała się dworem w Nawłoci, dyrektor i nauczyciele, sołtys,  panie z KGW i strażacy z OSP w Zaskrodziu przygotowali dla gości przepyszne, swojskie potrawy. Gospodarze zadbali również o wyjątkowy klimat spotkania. Dzięki nim, cała akcja utrzymana była w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

Organizatorzy dziękują również Sylwestrowi Nicewiczowi za oprawę medialną spotkania. Wszystkim, którzy zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień, serdecznie dziękujemy.

 

Barbara Sielawa

GBP Czerwone

GALERIA ZDJĘĆ

zdjęcia autorstwa Sylwestra Nicewicza

Marszem weselnym i staropolskim powitaniem chlebem i solą rozpoczęło się 2 września w Borkowie Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. „Młodą parę” i przybyłych na to niecodzienne wydarzenie gości powitali Anna Cudnik – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Borkowie i Sławomir Cudnik – sołtys Borkowa.

W Remizie OSP w Borkowie, która na ten wyjątkowy wieczór stała się bronowicką chatą z 1900 r., czytali przedstawiciele władz gminy Kolno, radni  i sołtysi gminy Kolno, ksiądz proboszcz, dyrektorzy i pracownicy jednostek gminnych, nauczyciele, studenci, uczniowie szkół średnich, członkowie OSP w Borkowie i Czerwonem, Koła Gospodyń Wiejskich  w Borkowie i zespołu „Czerwieniacy”.

Narodowe Czytanie „Wesela” zainaugurował Józef Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno. Podczas spektaklu Panną Młodą była Katarzyna Dąbkowska, zaś jako Pan Młody wystąpił Łukasz Cudnik . Jako druhna wystąpiła Milena Kordal zaś w rolę drużby wcielił się Szymon Kordal. Rolę księdza zagrał ks. Krzysztof Wróblewski, a Gospodarzy Anna i Sławomir Cudnik. Czepca przedstawili Grzegorz Okurowski i Janusz Wielbut zaś Czepcową była Małgorzata Wielbut. Jako dziennikarze wystąpili Dariusz Wojciech Przestrzelski i Marcin Sekściński. Muzykantem był Krzysztof  Kajko, Nosem  Kazimierz Koter, Kasprem Marek Góralczyk. Jako poeci wystąpili: Teresa Skrodzka, Marek Baczewski, Alfred Samul i Stanisław Szymańczyk. W rolę ojca wcielił się Tadeusz Połomski. Radczyniami były: Krystyna Kajko, Jolanta Kordal, Barbara Patalan, Janina Rybka i Wiesława Wiśniewska. Jako Klimina wystąpiły Danuta Bajno i Iwona Gołaś. W rolę Zosi wcieliły się Bożena Wieczorek i Barbara Zegarowicz. Jako Haneczka wystąpiła Małgorzata Skrodzka zaś Kasię zagrała Agnieszka Olszewska.

Narodowe Czytanie w Borkowie utrzymane było w stylu biesiady weselnej. Oprawą muzyczną spektakl uświetnił niezastąpiony zespół „Czerwieniacy”. Jak „Wesele” to wesele – bogaty stół, weselne pieśni no i prezenty. Stwierdzając, że na wesele nie przychodzi się z pustą ręką, Józef  Bogdan Wiśniewski – wójt gminy Kolno  i Stanisław Szymańczyk – dyrektor ZOPO obdarowali „młodą parę” prezentami – każde z nich dostało – poradnik małżeński.

Już po raz piąty Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwonem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku w organizację imprezy włączyli się: Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Borkowie, sołtys Borkowa – Sławomir Cudnik, radny gminy Kolno – Marek Baczewski, ks. Krzysztof Wróblewski, Centrum Kultury Gminy Kolno oraz zespół „Czerwieniacy”.

Kto nie był z nami w Borkowie, niech żałuje. Wartkie dialogi i wzniosłe monologi prezentowane przez znakomicie przygotowanych lektorów oraz pieśni weselne śpiewane przez „Czerwieniaków” były prawdziwą ucztą dla ucha. Organizatorzy dziękują Sylwestrowi Niecewiczowi za oprawę medialną Narodowego Czytania. Wszystkim, którzy zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy wieczór serdecznie dziękujemy.

 

Obszerna relacja fotograficzna i film z wydarzenia autorstwa Pana Sylwestra Nicewicza znajduje się na stronie internetowej http://www.foto.nicewicz.pl/

 GBP w Czerwonem

 

GALERIA ZDJĘĆ